Lars Isovaara (SD)

Lars Isovaara (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län
Titel Civilingenjör
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-12-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-12-03
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-12-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-12-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2012/13:NU4 14 november 2012 Program för energieffektivisering och vissa andra frågor
Debatt om förslag 2011/12:NU24 18 juni 2012 Frågor om subventioner till kärnkraft
Debatt om förslag 2011/12:NU23 13 juni 2012 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande
Debatt om förslag 2011/12:NU21 13 juni 2012 Timmätning för aktiva elkonsumenter

med anledning av prop. 2012/13:38 En ny tidbegränsad vapenamnesti

Motion 2012/13:Ju4 av Lars Isovaara (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:Ju4 av Lars Isovaara SD med anledning av prop. 2012/13:38 En ny tidbegränsad vapenamnesti SD347 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att försäljning av vapen som lämnas in under amnestin bör tillåtas. Motivering


Utskottsberedning: 2012/13:JuU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Ju4 av Lars Isovaara (SD) (doc, 56 kB)

med anledning av prop. 2012/13:30 Forskning och innovation

Motion 2012/13:Ub4 av Richard Jomshof m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:Ub4 av Richard Jomshof m.fl. SD med anledning av prop. 2012/13:30 Forskning och innovation SD179 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att fr.o.m. 2014 anslå de extra medel på 800 miljoner kronor per år till geovetenskap,


Utskottsberedning: 2012/13:UbU3
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2012/13:Ub4 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (doc, 101 kB)

med anledning av prop. 2012/13:21 Forskning och innovation för ett långsiktigt hållbart energisystem

Motion 2012/13:N7 av Lars Isovaara (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:N7 av Lars Isovaara SD med anledning av prop. 2012/13:21 Forskning och innovation för ett långsiktigt hållbart energisystem SD178 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att forskning inom kärnkraft ska ingå som ett


Utskottsberedning: 2012/13:NU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:N7 av Lars Isovaara (SD) (doc, 57 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se