Lars-Ivar Ericson (C)

Lars-Ivar Ericson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Komminister
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2009-01-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-01-31
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-01-31
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Rysk kränkning av mänskliga rättigheter

Skriftlig fråga 2008/09:528 av Ericson, Lars-Ivar (c)

den 26 januari Fråga 2008/09:528 Rysk kränkning av mänskliga rättigheter av Lars-Ivar Ericson c till utrikesminister Carl Bildt m Ett mord på en gata i Moskva där den ryske människorättskämpen Stanislav Markelov sköts till döds är ytterligare ett exempel på hur mänskliga rättigheter kränks i Ryssland. Markelov

Inlämnad: 2009-01-26 Besvarare: Carl Bildt (M)

Utredningar av misshandelsbrott

Skriftlig fråga 2008/09:482 av Ericson, Lars-Ivar (c)

den 15 januari Fråga 2008/09:482 Utredningar av misshandelsbrott av Lars-Ivar Ericson c till justitieminister Beatrice Ask m En studie från Brottsförebyggande rådet Brå visar att enbart 16 procent av anmälda misshandelsfall leder till åtal och resten läggs ned. Det är tydligen så att polisens handhavande av misshandelsfall

Inlämnad: 2009-01-15 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Misshandel av barn

Skriftlig fråga 2008/09:263 av Ericson, Lars-Ivar (c)

den 19 november Fråga 2008/09:263 Misshandel av barn av Lars-Ivar Ericson c till justitieminister Beatrice Ask m Statistik från Brottsförebyggande rådet Brå visar att brotten fortsätter att öka i Sverige. Här bör särskilt siffrorna för brottstypen misshandel av barn upp till sex år uppmärksammas. Denna brottstyp

Inlämnad: 2008-11-19 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se