Lars Leijonborg (FP)

Lars Leijonborg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel Socionom
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-06-17

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2009-06-17
    • Ordinarie 1985-09-30 – 2006-10-05
    • Ordinarie 1982-05-10 – 1982-10-04
    • Ordinarie 1979-10-01 – 1979-10-12
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1985-09-30 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-19 – 1997-12-31
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-15
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1990-06-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1997-09-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-02-19
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-01-11
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1994-06-20 – 1994-10-03
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-06-19
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-16
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1990-06-14 – 1991-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2007-09-11 – 2009-06-17
    • Utbildningsminister 2007-01-01 – 2007-09-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Entreprenörskap i skolan

Interpellation 2008/09:528 av Lindgren, Sylvia (s)

den 14 maj Interpellation 2008/09:528 Entreprenörskap i skolan av Sylvia Lindgren s till näringsminister Maud Olofsson c Regeringen pratar och skriver gärna och mycket om entreprenörskap i skolan, men när det kommer till handling gör man ingenting. Tvärtom motarbetas närmast organisationer som Snilleblixtarna i

Inlämnad: 2009-05-14 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Entreprenörskap i skolan

IB-elevernas möjligheter att söka till vidare studier

Interpellation 2008/09:511 av Pertoft, Mats (mp)

den 13 maj Interpellation 2008/09:511 IB-elevernas möjligheter att söka till vidare studier av Mats Pertoft mp till utbildningsminister Jan Björklund fp International Baccalaureate Diploma Programme, IB-programmet, är ett tvåårigt gymnasieprogram med internationell standard som erbjuds i ett flertal länder och

Inlämnad: 2009-05-13 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: IB-elevernas möjligheter att söka till vidare studier

Arbetslivsforskning på reträtt

Interpellation 2008/09:439 av Strand, Thomas (s)

den 1 april Interpellation 2008/09:439 Arbetslivsforskning på reträtt av Thomas Strand s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Svensk arbetslivsforskning låg i den internationella framkanten för några år sedan, men nu är den på reträtt. Hälften av de forskare som var verksamma vid Arbetslivsinstitutet

Inlämnad: 2009-04-01 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslivsforskning på reträtt

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.