Lars Mejern Larsson (S)

Lars Mejern Larsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 21
Titel Ombudsman.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864765
E-post lars.mejern.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-12-03 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-06-13 – 2014-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30
    • Suppleant 2015-06-22 – 2018-10-09
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 05 (ersättare 050301-050526) och 06-. Ledamot trafikutskottet 10-. Suppleant näringsutskottet 05, socialutskottet 05, kulturutskottet 06-10, trafikutskottet 06-10, arbetsmarknadsutskottet 10- och EU-nämnden 11-14. Suppleant riksdagens valberedning 10- och Nordiska rådets svenska delegation 15-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Lars-Göran Larsson och bibliotekskanslisten Henny Högberg, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, bygg och anläggning, Karlstad, slutår 83.
  • Anställningar

    Posten, Tomteboda och Karlstad 85-87. Snickare, Diös/Siab i Karlstad 87-95. Ombudsman, Bygg 29:an i Värmland 95-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlstad 98-06. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06. Ersättare, kollektivtrafiknämnden 95-98 och tillväxtutskottet. Ledamot, fritidsnämnden 99-02 och arbetsgruppen för demokratifrågor 99-01. Ordförande, tekniska nämnden 03-. Ersättare, Region Värmland kommunalförbund 03. Suppleant, Karlstad Stadshus AB och Helax bränsleutveckling AB 05-06. Ledamot, Karlstad-Grums vattenförbund och Stiftelsen Karlstads studentbostäder 03.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Socialdemokraterna i Norrstrand i Karlstad och Byggfackens Socialdemokratiska förening. Ledamot, Socialdemokraterna i Värmlands distriktsstyrelse. Styrelseledamot, Bygg 29:an Värmland, LO Värmland, Värmlands Folkblad AB, Riksbyggen Värmland, TBM Utbildning AB, RYK Värmland, Byggarbetsnämnden Värmland, Byggnads förbundsfullmäktige, VVS-branchens yrkeskommitté och NTF Värmland.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2007/08:73 Funktionell separation för bättre bredbandskonkurrens

Motion 2007/08:T9 av Ibrahim Baylan m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:T9 av Ibrahim Baylan m.fl. s med anledning av prop. 2007/08:73 Funktionell separation för bättre bredbandskonkurrens s82010 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2007/08:73 Funktionell separation för bättre bredbandskonkurrens. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2007/08:TU13
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2007/08:T9 av Ibrahim Baylan m.fl. (s) (doc, 43 kB)

med anledning av prop. 2007/08:92 Stärkt krisberedskap – för säkerhets skull

Motion 2007/08:Fö15 av Ann-Kristine Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:Fö15 av Ann-Kristine Johansson m.fl. s med anledning av prop. 2007/08:92 Stärkt krisberedskap för säkerhets skull s2032 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om införandet av och utvecklingen inom den nya myndigheten


Utskottsberedning: 2007/08:FöU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2007/08:Fö15 av Ann-Kristine Johansson m.fl. (s) (doc, 44 kB)

med anledning av prop. 2007/08:46 Efterkonvertering av personbilar för alternativbränslen, m.m.

Motion 2007/08:T3 av Ibrahim Baylan m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:T3 av Ibrahim Baylan m.fl. s med anledning av prop. 2007/08:46 Efterkonvertering av personbilar för alternativbränslen, m.m. s12068 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av stimulansåtgärder för att öka efterkonvertering


Utskottsberedning: 2007/08:TU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2007/08:T3 av Ibrahim Baylan m.fl. (s) (doc, 41 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se