Lars Püss (M)

Lars Püss (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 68
Titel Civilekonom.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864537
E-post lars.puss[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Ersättare 2014-11-03 – 2015-03-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2014-11-04 – 2015-03-29
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2019-06-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-10-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:249 av Ann-Sofie Alm (M) 11 juni 2019 Påtryckningar mot Försäkringskassan
Interpellationsdebatt 2018/19:251 av Lars Püss (M) 11 juni 2019 Påtryckningar mot Försäkringskassan
Interpellationsdebatt 2018/19:247 av Åsa Coenraads (M) 11 juni 2019 Påtryckningar mot Försäkringskassan
Interpellationsdebatt 2018/19:248 av Mattias Karlsson i Luleå (M) 11 juni 2019 Påtryckningar mot Försäkringskassan

Obligatorisk totalförsvarsutbildning i skolan

Motion 2019/20:2707 av Lars Püss (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2707 av Lars Püss M Obligatorisk totalförsvarsutbildning i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa obligatorisk totalförsvarsutbildning i skolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Begreppet och innebörden av


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:2707 av Lars Püss (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2707 av Lars Püss (M) (pdf, 70 kB)

Diplomatiska förbindelser med Taiwan

Motion 2019/20:3022 av Åsa Coenraads och Lars Püss (båda M)

Motion till riksdagen 2019/20:3022 av Åsa Coenraads och Lars Püss båda M Diplomatiska förbindelser med Taiwan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges regering ska verka för att Republiken Kina Taiwan ges rätt att skicka ombud till FN:s generalförsamling och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:UU4

Motion 2019/20:3022 av Åsa Coenraads och Lars Püss (båda M) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3022 av Åsa Coenraads och Lars Püss (båda M) (pdf, 81 kB)

Taiwan

Motion 2019/20:2706 av Lars Püss m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2706 av Lars Püss m.fl. M Taiwan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör följa EU:s rekommendationer om att betrakta Taiwan som ett land och inte en provins och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige har sedan


Utskottsberedning: 2019/20:UU4

Motion 2019/20:2706 av Lars Püss m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:2706 av Lars Püss m.fl. (M) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se