Leif Björnlod (MP)

Leif Björnlod (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel folkhögskolelärare
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-11-28 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

EU:s beslutanderätt i rättsfrågor

Skriftlig fråga 2005/06:1581 av Björnlod, Leif (mp)

den 11 maj Fråga 2005/06:1581 av Leif Björnlod mp till justitieminister Thomas Bodström s EU:s beslutanderätt i rättsfrågor Den 8 maj framförde kommissionens ordförande Barroso i ett tal bland annat följande: Människor efterfrågar mer gemensamma tag av Europa för att bekämpa terrorism och organiserad brottslighet.

Inlämnad: 2006-05-11 Besvarare: Thomas Bodström (S)

med anledning av prop. 2005/06:178 Hemlig rumsavlyssning

Motion 2005/06:Ju57 av Leif Björnlod m.fl. (mp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition om hemlig rumsavlyssning. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att införa reella rättssäkerhetsgarantier. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att invänta Integritetsskyddskommitténs


Utskottsberedning: 2005/06:JuU26
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2005/06:Ju57 av Leif Björnlod m.fl. (mp) (doc, 59 kB) Motion 2005/06:Ju57 av Leif Björnlod m.fl. (mp) (pdf, 202 kB)

med anledning av prop. 2005/06:149 Kvalificerad skyddsidentitet

Motion 2005/06:Ju44 av Leif Björnlod m.fl. (mp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2005/06:149 om kvalificerad skyddsidentitet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att invänta Integritetsskyddskommitténs betänkande innan beslut om inskränkningar i den personliga integriteten tas. Inledning


Utskottsberedning: 2005/06:JuU31
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:Ju44 av Leif Björnlod m.fl. (mp) (doc, 50 kB) Motion 2005/06:Ju44 av Leif Björnlod m.fl. (mp) (pdf, 184 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.