Leif Marklund (S)

Leif Marklund (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel ombudsman
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1998-10-05
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1988-10-13 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1985-09-30 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken

Motion 1997/98:Jo79 av Leif Marklund och Ulf Kero (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo79 av Leif Marklund och Ulf Kero s med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken Från budgetåret 1992/93 upphörde det statliga stödet för byggande av skogsbilvägar. För erhållande av stödet var det viktigaste kravet att vägen kunde passas in i en vägnätsplan med stor

1998-06-09

med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken

Motion 1997/98:Jo78 av Leif Marklund och Mats Lindberg (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo78 av Leif Marklund och Mats Lindberg s med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken Utveckla sektorsansvaret i skogspolitiken Regeringen konstaterar att varken skogspolitikens produktionsmål eller dess miljömål har nåtts ännu. För att påskynda måluppfyllelsen

1998-06-09

med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken

Motion 1997/98:Jo77 av Leif Marklund m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo77 av Leif Marklund m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken Propositionen redovisar Skogsstyrelsens och Naturvårdsverkets utvärdering av den skogspolitik som varit gällande från 1993 års beslut. I den nya skogsvårdslagens portalparagraf slogs fast att

1998-06-09

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se