Leif Nysmed (S)

Leif Nysmed (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 115
Titel Ombudsman/Träarbetare.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post leif.nysmed[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-07-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-01-09 – 2017-06-30
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-01-08
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Jan Nyberg och Ann-Britt Nyberg Östergaard.
  • Utbildning

    Gymnasiekompetens/Komvux och Långholmens FHSK. Traditionell lärlingsutbildning, träarbetare, LO:s ombudsmannautbildning, Brunnsvik.
  • Anställningar

    Sörmans frisörsalong 86. Postgirot 87-88. HN-bygg 89-90. NCC AB 90-94. Kungsmontage 94. Tormunds Bygg 95. Byggettan 96. Skanska AB 99. JM entreprenad AB 99-00. Byggettan 00-14.
  • Kommunala uppdrag

    Suppleant, Huge AB, Huddinge.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Riksbyggens lokalförening i Stockholm.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Södertörns högskola

Motion 2019/20:3025 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3025 av Ingela Nylund Watz m.fl. S Södertörns högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Södertörns högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riksdagen beslutade 1995 att inrätta Södertörns högskola efter att utbyggnaden


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3025 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3025 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Det kurdiska folkets rätt till självbestämmande

Motion 2019/20:3270 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3270 av Lawen Redar m.fl. S Det kurdiska folkets rätt till självbestämmande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska erkänna det kurdiska folkets rätt till självbestämmande och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: UU

Motion 2019/20:3270 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 80 kB) Motion 2019/20:3270 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 124 kB)

Säkra kapaciteten över Saltsjö-Mälarsnittet i Södertälje för fordonstrafik

Motion 2019/20:3037 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3037 av Ingela Nylund Watz m.fl. S Säkra kapaciteten över Saltsjö-Mälarsnittet i Södertälje för fordonstrafik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna att utöka kapaciteten och minimera


Utskottsberedning: 2019/20:TU7

Motion 2019/20:3037 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3037 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se