Lena Boström (S)

Lena Boström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel sekreterare
Född år 1935

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1993-06-01 – 1994-10-03
    • Ledig 1993-03-08 – 1993-05-31
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1993-03-07
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-01-27 – 1994-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1993-02-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skriv. 1993/94:170 Investeringsplaner för infrastrukturen

Motion 1993/94:T59 av Georg Andersson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:T59 av Georg Andersson m.fl. s med anledning av skr. 1993/94:170 Investeringsplaner för infrastrukturen Regeringen har i en skrivelse till riksdagen redovisat investeringsplaner för infrastrukturen under planperioden 1994-2003. Detta dokument har emotsetts med stort intresse i alla delar


Utskottsberedning: --1993/94:TU30
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:158 Vissa fiskeripolitiska frågor

Motion 1993/94:Jo36 av Carin Lundberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Jo36 av Carin Lundberg m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:158 Vissa fiskeripolitiska frågor För knappt hundra år sedan var lax mycket vanligt förekommande och utgjorde en betydande resurs i våra Norrlandsälvar. Havsfisket var då obetydligt och fångsterna skedde till största delen


Utskottsberedning: -1993/94:JoU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Decentraliserad utbildning

Motion 1993/94:Ub733 av Mats Lindberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub733 av Mats Lindberg m.fl. s Decentraliserad utbildning Tillgången till högre utbildning i norra Sverige har endast funnits i en generation. Umeå universitet grundades 1965. Sedermera har högskolorna i Luleå samt Sundsvall/Härnösand och Östersund tillkommit. Som en följd av detta är


Utskottsberedning: -1993/94:UbU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se