Lena Emilsson (S)

Lena Emilsson (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 329
Titel Tulltjänsteman
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lena.emilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Ola Möller
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-11-25 – 2019-05-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-10-04 – 2019-11-03
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2018-11-27 – 2019-05-31
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2019-10-04 – 2019-11-03
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2019-10-04 – 2019-11-03
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2015-01-01 – 2018-12-31
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2014-10-28 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant försvarsutskottet 14- och utbildningsutskottet 14-. Suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14- och personlig ersättare Domarnämnden 15-.
  • Föräldrar

    Rederiinspektören Berndt Eriksson och internationella sekreteraren Elsa Emilsson, f. Wahlström.
  • Utbildning

    Grundskola i Saltsjöbaden, slutår 74. Naturvetenskaplig gymnasieskola i Saltsjöbaden, slutår 76. Fil.kand. i Lund. Magisterutbildning i Lund och Umeå.
  • Anställningar

    Tullverket.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Länsstyrelsens insynsråd 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Eslöv 92-. Kommunstyrelsens arbetsutskott ca 01-14. Ordförande, barn- och familjenämnden 01-14. Ordförande, gymnasie- och vuxenutbildningsutskottet i två år.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelsesuppleant, Lunds Energi/Kraftringen 10-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sociala medier och alkoholreklam

Motion 2017/18:2615 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2615 av Thomas Strand m.fl. S Sociala medier och alkoholreklam Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om sociala medier och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under en genomsnittlig vecka exponeras unga 1524 år för 280 positiva budskap


Utskottsberedning: 2017/18:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2615 av Thomas Strand m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2615 av Thomas Strand m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Hälso- och sjukvård på lika villkor i hela landet

Motion 2017/18:2215 av Hanna Westerén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2215 av Hanna Westerén m.fl. S Hälso- och sjukvård på lika villkor i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över möjligheten att i dialog med SKL följa upp och säkerställa att vi har en sjukvård på lika villkor


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2215 av Hanna Westerén m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2215 av Hanna Westerén m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Uppföljning av handlingsplan mot kränkningar i det offentliga rummet

Motion 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. S Uppföljning av handlingsplan mot kränkningar i det offentliga rummet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ytterligare åtgärder för att bekämpa hot och kränkningar på nätet särskilt riktade mot personer


Utskottsberedning: 2017/18:KU38
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se