Lena Sommestad (S)

Lena Sommestad (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-08-01 – 2014-02-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2012-08-01 – 2014-02-28
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:129 av Sommestad, Lena (S) 9 december 2013 Regeringens motiv för att tillåta kommersiellt linjeflyg på Uppsala flygplats, Ärna
Debatt om förslag 2012/13:KU20 18 juni 2013 Granskningsbetänkande

Dokument:

Regeringens motiv för att tillåta kommersiellt linjeflyg på Uppsala flygplats, Ärna

Interpellation 2013/14:129 av Sommestad, Lena (S)

den 18 november Interpellation 2013/14:129 Regeringens motiv för att tillåta kommersiellt linjeflyg på Uppsala flygplats, Ärna av Lena Sommestad S till miljöminister Lena Ek C Regeringen beslutade torsdagen den 14 november att ge Försvarsmakten tillstånd att upplåta Uppsala flygplats, Ärna, för kommersiellt civilflyg

Inlämnad: 2013-11-18 Besvarare: Lena Ek (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens motiv för att tillåta kommersiellt linjeflyg på Uppsala flygplats, Ärna

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.