Lennart Kollmats (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Hallands län
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-25
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-10-05
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2001-09-27 – 2002-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2002-11-01 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KrU28 31 maj 2006 Radio och TV i allmänhetens tjänst 2007-2012
Debatt om förslag 2005/06:UU16 17 maj 2006 Norden
Debatt om förslag 2005/06:KrU8 9 mars 2006 Idrottsfrågor
Debatt om förslag 2005/06:KrU7 9 mars 2006 Övergripande kulturfrågor

E 6 och världsarvet i Tanum

Skriftlig fråga 2005/06:1919 av Kollmats, Lennart (fp)

den 12 juli Fråga 2005/06:1919 av Lennart Kollmats fp till statsrådet Ulrica Messing s E 6 och världsarvet i Tanum Ärendet kring E 6:ans dragning i Tanums kommun dras uppenbarligen i långbänk. Det beror enligt min uppfattning på att Vägverket inte ordentligt utrett ett alternativ som medför att E 6 i sin helhet

Inlämnad: 2006-07-12 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Taiwan och WHO

Skriftlig fråga 2005/06:1810 av Kollmats, Lennart (fp)

den 13 juni Fråga 2005/06:1810 av Lennart Kollmats fp till utrikesminister Jan Eliasson s Taiwan och WHO FN-organisationens kontor i Genève nekade även i år taiwanesiska journalister ackreditering till världshälsoorganisationen WHO:s femtionionde representantskapsmöte den 2227 maj. Det är tredje året i rad som

Inlämnad: 2006-06-13 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Ordbok för svenska dialekter

Skriftlig fråga 2005/06:1700 av Kollmats, Lennart (fp)

den 24 maj Fråga 2005/06:1700 av Lennart Kollmats fp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Ordbok för svenska dialekter I svar på skriftlig fråga förra sommaren beskrev kulturministern att arbetet med en ordbok för svenska dialekter var vilande. I budgetpropositionen för 2006 tilldelades Språk- och

Inlämnad: 2006-05-24 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se