Lina Nordquist (L)

Lina Nordquist (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län, plats 179
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lina.nordquist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-15 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:SoU8 16 maj 2019 Hälso- och sjukvårdsfrågor
Interpellationsdebatt 2018/19:194 av Lina Nordquist (L) 10 maj 2019 Utökade möjligheter till tillfällig föräldrapenning
Debatt om förslag 2018/19:SoU15 25 april 2019 Frågor om psykisk ohälsa
Debatt om förslag 2018/19:SoU9 24 april 2019 Socialtjänst- och barnfrågor

med anledning av prop. 2019/20:11 Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting

Motion 2019/20:3383 av Mats Persson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3383 av Mats Persson m.fl. L med anledning av prop. 2019/20:11 Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i lagen 2004:773 om kommunalekonomisk utjämning. Motivering Sveriges kommuner förtjänar


Utskottsberedning: 2019/20:FiU18

Motion 2019/20:3383 av Mats Persson m.fl. (L) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3383 av Mats Persson m.fl. (L) (pdf, 78 kB)

Liberal idrottspolitik

Motion 2019/20:3379 av Christer Nylander m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3379 av Christer Nylander m.fl. L Liberal idrottspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om stödet till idrott för personer med funktionsnedsättning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: CU KrU MJU

Motion 2019/20:3379 av Christer Nylander m.fl. (L) (docx, 76 kB) Motion 2019/20:3379 av Christer Nylander m.fl. (L) (pdf, 97 kB)

Liberal politik för de nationella minoriteterna och minoritetsspråken

Motion 2019/20:3378 av Bengt Eliasson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3378 av Bengt Eliasson m.fl. L Liberal politik för de nationella minoriteterna och minoritetsspråken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att nämna de nationella minoriteterna och minoritetsspråken i regeringsformen och tillkännager detta


Utskottsberedning: KrU KU UbU

Motion 2019/20:3378 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:3378 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (pdf, 106 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se