Lina Nordquist (L)

Lina Nordquist (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län, plats 179
Titel Docent
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lina.nordquist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-15 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:SoU8 16 maj 2019 Hälso- och sjukvårdsfrågor
Interpellationsdebatt 2018/19:194 av Lina Nordquist (L) 10 maj 2019 Utökade möjligheter till tillfällig föräldrapenning
Debatt om förslag 2018/19:SoU15 25 april 2019 Frågor om psykisk ohälsa
Debatt om förslag 2018/19:SoU9 24 april 2019 Socialtjänst- och barnfrågor

med anledning av prop. 2019/20:27 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

Motion 2019/20:3426 av Joar Forssell m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3426 av Joar Forssell m.fl. L med anledning av prop. 2019/20:27 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om mål för och utvärdering av det


Utskottsberedning: 2019/20:UFöU1

Motion 2019/20:3426 av Joar Forssell m.fl. (L) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3426 av Joar Forssell m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

Införande av ett modernt ämbetsmannaansvar

Skriftlig fråga 2019/20:320 av Lina Nordquist (L)

Fråga 2019/20:320 Införande av ett modernt ämbetsmannaansvar av Lina Nordquist L till Statsrådet Lena Micko S I april 2018 mottog regeringen ett tillkännagivande av riksdagen med ett krav på att återinföra ett straffansvar för tjänstemän i offentlig tjänst. Det offentliga behövs som ett skyddsnät för invånaren, men har

Inlämnad: 2019-11-06 Svarsdatum: 2019-11-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:320 av Lina Nordquist (L) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2019/20:29 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali

Motion 2019/20:3413 av Joar Forssell m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3413 av Joar Forssell m.fl. L med anledning av prop. 2019/20:29 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om konkreta mål för Sveriges internationella militära insatser som går att


Utskottsberedning: 2019/20:UFöU3

Motion 2019/20:3413 av Joar Forssell m.fl. (L) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3413 av Joar Forssell m.fl. (L) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se