Linda Westerlund Snecker (V)

Linda Westerlund Snecker (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 89
Titel Institutionskoordinator.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linda.snecker[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-01-05 – 2022-09-26
    • Ledig 2015-08-03 – 2016-01-04
    • Ordinarie 2015-06-22 – 2015-08-02
    • Ledig 2015-04-07 – 2015-06-21
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2015-04-06
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-04-11 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant 2019-01-31 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot justitieutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Pensionären Jan Johansson och läraren Katarina Snecker.
  • Utbildning

    Fil.mag. statsvetenskap, Linköpings universitet 07.
  • Anställningar

    Domstolssekreterare, Attunda tingsrätt, Norrköpings tingsrätt 07-10. Institutionskoordinator, Linköpings universitet 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i polisens regionråd Öst 14-. Mediegrundlagsutredningen 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunstyrelsen, Norrköping 11-14. SKL:s programberedning för ökat bostadsbyggande 12-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Vänsterpartiet Östergötland 12-. Vänsterpartiets partistyrelse 10-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Trygg arbetsmiljö inom rättsväsendet

Interpellation 2016/17:1 av Linda Snecker (V)

Interpellation 2016/17:1 Trygg arbetsmiljö inom rättsväsendet av Linda Snecker V till Statsrådet Anders Ygeman S Var sjätte person som arbetar inom rättsväsendet känner sig otrygg på jobbet. Andelen anställda inom rättsväsendet som utsatts för hot eller våld varierar beroende på myndighet inom Kronofogdemyndigheten har

Inlämnad: 2016-09-14 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2016/17:1 av Linda Snecker (V) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Trygg arbetsmiljö inom rättsväsendet

Anställningsvillkor och trygghet för löntagarna vid upphandling

Interpellation 2014/15:271 av Jonas Sjöstedt (V)

Interpellation 2014/15:271 Anställningsvillkor och trygghet för löntagarna vid upphandling av Jonas Sjöstedt V till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S I Region Östergötland ska delar av busstrafiken upphandlas på nytt. Minst 300 chaufförer är direkt berörda av denna upphandling. Samtliga chaufförer kommer nu att

Inlämnad: 2015-02-06 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2014/15:271 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 69 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Anställningsvillkor och trygghet för löntagarna vid upphandling

Kritik mot långa häktningstider och omfattande restriktioner

Interpellation 2014/15:227 av Linda Snecker (V)

Interpellation 2014/15:227 Kritik mot långa häktningstider och omfattande restriktioner av Linda Snecker V till Statsrådet Anders Ygeman S FN:s tortyrkommitté granskade i höstas hur Sverige lever upp till FN:s tortyrkonvention. Resultatet av denna granskning presenterades i en rapport den 28 november. Rapporten innehåller

Inlämnad: 2015-01-28 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2014/15:227 av Linda Snecker (V) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kritik mot långa häktningstider och omfattande restriktioner

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se