Linda Westerlund Snecker (V)

Linda Westerlund Snecker (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 89
Titel Institutionskoordinator.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linda.snecker[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-01-05 – 2022-09-26
    • Ledig 2015-08-03 – 2016-01-04
    • Ordinarie 2015-06-22 – 2015-08-02
    • Ledig 2015-04-07 – 2015-06-21
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2015-04-06
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-04-11 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant 2019-01-31 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot justitieutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Pensionären Jan Johansson och läraren Katarina Snecker.
  • Utbildning

    Fil.mag. statsvetenskap, Linköpings universitet 07.
  • Anställningar

    Domstolssekreterare, Attunda tingsrätt, Norrköpings tingsrätt 07-10. Institutionskoordinator, Linköpings universitet 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i polisens regionråd Öst 14-. Mediegrundlagsutredningen 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunstyrelsen, Norrköping 11-14. SKL:s programberedning för ökat bostadsbyggande 12-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Vänsterpartiet Östergötland 12-. Vänsterpartiets partistyrelse 10-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:21 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Motion 2019/20:3406 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3406 av Jon Thorbjörnson m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:21 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2019/20:21 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag. Motivering I regeringens egen promemoria Lägre kapitalkrav för privata


Utskottsberedning: 2019/20:CU5

Motion 2019/20:3406 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3406 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (pdf, 80 kB)

Kultur i hela landet

Motion 2019/20:3103 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3103 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Kultur i hela landet Innehåll Förslag till riksdagsbeslut 1 Inledning 2 Det fria kulturlivet 3 Bättre villkor för kulturskapare 4 Föreningslivet och folkbildningen 5 Kultursamverkansmodellen 6 Bevarande av kulturarvet i hela landet 7 Bibliotek 7.1


Utskottsberedning: KrU UbU

Motion 2019/20:3103 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 84 kB) Motion 2019/20:3103 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 123 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2019/20:2696 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:2696 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsfördelning Förutom de anslagsförändringar som redovisas i tabell 1 har vi inga avvikelser


Utskottsberedning: 2019/20:UbU2

Motion 2019/20:2696 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:2696 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se