Linda Westerlund Snecker (V)

Linda Westerlund Snecker (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 89
Titel Institutionskoordinator.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linda.snecker[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-01-05 – 2022-09-26
    • Ledig 2015-08-03 – 2016-01-04
    • Ordinarie 2015-06-22 – 2015-08-02
    • Ledig 2015-04-07 – 2015-06-21
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2015-04-06
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-04-11 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant 2019-01-31 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot justitieutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 14-, skatteutskottet 18 och EU-nämnden 19-. Ledamot, riksdagens valberedning 18-. Suppleant, delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19-.
  • Föräldrar

    Jan Johansson och läraren Katarina Snecker.
  • Utbildning

    Fil.mag. statsvetenskap, Linköpings universitet 07.
  • Anställningar

    Domstolssekreterare, Attunda tingsrätt, Norrköpings tingsrätt 07-10. Institutionskoordinator, Linköpings universitet 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i polisens regionråd Öst 14-. Ledamot, Mediegrundlagsutredningen 14-16. Ledamot, Säkerhetspolisens insynsråd 17-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunstyrelsen, Norrköping 11-14. Gymnasienämnden, Norrköping 10-14. SKL:s programberedning för ökat bostadsbyggande 12-14. Vigselförrättare 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Vänsterpartiet Östergötland 12-15. Vänsterpartiets partistyrelse 10-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Jämlik familjerätt

Motion 2020/21:179 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:179 av Jon Thorbjörnson m.fl. V Jämlik familjerätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör göras en översyn av den familjerättsliga lagstiftningen i syfte att den ska bli både materiellt och språkligt könsneutral och tillkännager

2020-09-18

Motion 2020/21:179 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:179 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (pdf, 94 kB)

Gemensamt ansvar för nyanländas boende och etablering

Motion 2020/21:173 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:173 av Christina Höj Larsen m.fl. V Gemensamt ansvar för nyanländas boende och etablering Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 Inledning 2 En arbetsmarknad för alla 3 Etableringsprogrammet 3.1 Brister och svagheter i etableringsprogrammet 3.2 Utred etableringsprogrammet

2020-09-18

Motion 2020/21:173 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 81 kB) Motion 2020/21:173 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 115 kB)

Fideikommiss och historiska arrenden

Motion 2020/21:164 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:164 av Jon Thorbjörnson m.fl. V Fideikommiss och historiska arrenden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag till lagstiftning som innebär att arrendatorer får möjlighet att friköpa historiska arrenden

2020-09-17

Motion 2020/21:164 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:164 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se