Linda Ylivainio (C)

Linda Ylivainio (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Norrbottens län, plats 349
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linda.ylivainio[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:KU27 17 juni 2019 Fri- och rättigheter, m.m.
Debatt om förslag 2018/19:KU20 17 juni 2019 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2018/19:KU30 15 maj 2019 Författningsfrågor
Debatt om förslag 2018/19:KU28 15 maj 2019 Offentlig förvaltning

Fiskerättsägares intrångsersättning

Skriftlig fråga 2018/19:729 av Linda Ylivainio (C)

Fråga 2018/19:729 Fiskerättsägares intrångsersättning av Linda Ylivainio C till Statsrådet Jennie Nilsson S Staten blev genom Högsta domstolens dom T5628-12 ersättningsskyldig gentemot sju fiskare i Haparanda skärgård för den ekonomiska förlust som kunde ha uppkommit till följd av de fiskerestriktioner som infördes genom

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:729 av Linda Ylivainio (C) (pdf, 87 kB)

med anledning av skr. 2018/19:114 Strategisk exportkontroll 2018 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2018/19:3100 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:3100 av Kerstin Lundgren m.fl. C med anledning av skr. 2018/19:114 Strategisk exportkontroll 2018 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inte undergräva svensk exportkontroll och


Utskottsberedning: 2018/19:UU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3100 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3100 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 83 kB)

Trafikverkets upphandling av transportpolitiskt motiverad flygtrafik

Skriftlig fråga 2018/19:589 av Linda Ylivainio (C)

Fråga 2018/19:589 Trafikverkets upphandling av transportpolitiskt motiverad flygtrafik av Linda Ylivainio C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Trafikverket har genomfört en ny upphandling av trafiken på alla flyglinjer med allmän trafikplikt för perioden oktober 2019 till oktober 2023. Upphandlingen ställer delvis

Inlämnad: 2019-04-26 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:589 av Linda Ylivainio (C) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se