Linda Ylivainio (C)

Linda Ylivainio (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Norrbottens län, plats 349
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linda.ylivainio[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:15 av Linda Ylivainio (C) 11 oktober 2019 Ambulanser över gränsen
Debatt om förslag 2018/19:KU27 17 juni 2019 Fri- och rättigheter, m.m.
Debatt om förslag 2018/19:KU20 17 juni 2019 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2018/19:KU30 15 maj 2019 Författningsfrågor

Elevers möjligheter att utveckla sitt nationella minoritetsspråk

Skriftlig fråga 2019/20:45 av Linda Ylivainio (C)

Fråga 2019/20:45 Elevers möjligheter att utveckla sitt nationella minoritetsspråk av Linda Ylivainio C till Utbildningsminister Anna Ekström S För snart två år sedan, den 15 november 2017, överlämnade utredaren Jarmo Lainio, professor vid Stockholms universitet, betänkandet Nationella minoritetsspråk i skolan förbättrade

Inlämnad: 2019-09-23 Svarsdatum: 2019-10-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:45 av Linda Ylivainio (C) (pdf, 97 kB)

Information om rysk kärnolycka

Skriftlig fråga 2019/20:26 av Linda Ylivainio (C)

Fråga 2019/20:26 Information om rysk kärnolycka av Linda Ylivainio C till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Uppgifter i den finska tidningen Hufvudstadsbladet den 4 september 2019 gör gällande att kärnolyckan utanför Archangelsk i augusti är en av de värsta sedan Tjernobyl. Archangelsk ligger 80 mil fågelvägen

Inlämnad: 2019-09-17 Svarsdatum: 2019-10-01 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:26 av Linda Ylivainio (C) (pdf, 87 kB)

Fiskerättsägares intrångsersättning

Skriftlig fråga 2018/19:729 av Linda Ylivainio (C)

Fråga 2018/19:729 Fiskerättsägares intrångsersättning av Linda Ylivainio C till Statsrådet Jennie Nilsson S Staten blev genom Högsta domstolens dom T5628-12 ersättningsskyldig gentemot sju fiskare i Haparanda skärgård för den ekonomiska förlust som kunde ha uppkommit till följd av de fiskerestriktioner som infördes genom

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:729 av Linda Ylivainio (C) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se