Linnéa Darell (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Östergötlands län
Titel handläggare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-09-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 11 maj 2006 Frågestund
Debatt om förslag 2005/06:SfU11 3 maj 2006 Löneskatter för enmansföretag
Interpellationsdebatt 2005/06:261 av Darell, Linnéa (fp) 13 mars 2006 Tillgång till rehabilitering
Interpellationsdebatt 2005/06:206 av Johansson, Kenneth (c) 7 mars 2006 Misslyckandet med finansiell samordning

Krav på tillverkat bröd

Skriftlig fråga 2005/06:2069 av Darell, Linnéa (fp)

den 28 augusti Fråga 2005/06:2069 av Linnéa Darell fp till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Krav på tillverkat bröd Enligt den nya livsmedelslagen från den 1 juli i år tillsammans med fyra nya EU-direktiv ska tillverkningskök vara godkända enligt en särskild kravlista. Det fanns kanske skäl att skärpa livsmedelstillsynen

Inlämnad: 2006-08-28 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Utbildning av service- och signalhundar

Skriftlig fråga 2005/06:2041 av Darell, Linnéa (fp)

den 21 augusti Fråga 2005/06:2041 av Linnéa Darell fp till socialminister Berit Andnor s Utbildning av service- och signalhundar Service- och signalhundar fyller en oerhört viktig funktion för personer med olika funktionshinder. Genom sin servicehund kan en rörelsehindrad person leva ett tryggare vardagsliv. Utöver

Inlämnad: 2006-08-21 Besvarare: Berit Andnor (S)

Bilkörning och alkohol

Skriftlig fråga 2005/06:2040 av Darell, Linnéa (fp)

den 21 augusti Fråga 2005/06:2040 av Linnéa Darell fp till statsrådet Ulrica Messing s Bilkörning och alkohol Vägverkets aktuella olycksstatistik visar att mer än var tredje bilförare som dog i trafiken hade alkohol i kroppen. Polisen uppger att problemet med bilister som kör med alkohol i kroppen ökar. Resultatet

Inlämnad: 2006-08-21 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se