Linus Sköld (S)

Linus Sköld (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 241
Titel Rektor.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linus.skold[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Statsrådsersättare 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-30 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-04-16 – 2018-06-14
    • Ersättare 2017-02-01 – 2017-08-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-02-08 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Extra suppleant 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-02-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Extra suppleant 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Extra suppleant 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2018-04-18 – 2018-06-14
    • Extra suppleant 2017-02-01 – 2017-08-01
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2018-04-18 – 2018-06-14
    • Extra suppleant 2017-02-01 – 2017-08-01
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2019-03-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-16, 17, 18, 18-19 och 19- (statsrådsersättare 150901-160404 och 180924-190121, ersättare 170201-170801 och 180416-180614). Ledamot utbildningsutskottet 19-. Suppleant kulturutskottet 18-19 och 19- och utbildningsutskottet 18-19. Extra suppleant konstitutionsutskottet 15-16, kulturutskottet 15-16, utbildningsutskottet 15-16, näringsutskottet 17 och 18 samt skatteutskottet 17 och 18. Ledamot Valprövningsnämnden 19-.
  • Föräldrar

    Serviceteknikern Rolf Sköld och läraren June Sköld, f. Schön.
  • Utbildning

    Heleneholms gymnasium, Malmö, slutår 02. Lärarutbildning, Malmö högskola, examen 08. Rektorsprogrammet, Umeå universitet, examen 17.
  • Anställningar

    Lärare, Bromölla kommun 08-10. Lärare, Älvsbyns kommun 10-12. Rektor, Älvsbyns kommun 12-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Älvsbyn 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En nollvision för mäns våld mot kvinnor

Motion 2021/22:1811 av Olle Thorell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:1811 av Olle Thorell m.fl. S En nollvision för mäns våld mot kvinnor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att införa en nollvision för mäns våld mot kvinnor och tillkännager detta för regeringen. Motivering I en

Inlämnad: 2021-10-01 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:AU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:1811 av Olle Thorell m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:1811 av Olle Thorell m.fl. (S) (pdf, 93 kB)

Järnvägstrafik mellan Sverige och Finland

Motion 2021/22:1754 av Ida Karkiainen m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:1754 av Ida Karkiainen m.fl. S Järnvägstrafik mellan Sverige och Finland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för gränsöverskridande järnvägstrafik och tillkännager detta för regeringen.

Inlämnad: 2021-09-30 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:TU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:1754 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:1754 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Tillgång till bilprovning i hela landet

Motion 2021/22:1411 av Emilia Töyrä m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:1411 av Emilia Töyrä m.fl. S Tillgång till bilprovning i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över konsekvenserna av privatiseringen av bilprovningen i syfte att säkerställa en bilprovning i hela landet och tillkännager

Inlämnad: 2021-09-30 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:TU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:1411 av Emilia Töyrä m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:1411 av Emilia Töyrä m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.