Linus Sköld (S)

Linus Sköld (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 241
Titel Rektor.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linus.skold[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Statsrådsersättare 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-30 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-04-16 – 2018-06-14
    • Ersättare 2017-02-01 – 2017-08-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-02-08 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Extra suppleant 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-02-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Extra suppleant 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2018-04-18 – 2018-06-14
    • Extra suppleant 2017-02-01 – 2017-08-01
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2018-04-18 – 2018-06-14
    • Extra suppleant 2017-02-01 – 2017-08-01
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2019-03-13 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-16 (statsrådsersättare 150901-160404). Extra suppleant konstitutionsutskottet 15-16, kulturutskottet 15-16 och utbildningsutskottet 15-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Framtidens skolmåltid

Motion 2019/20:2289 av Linus Sköld och Ida Karkiainen (båda S)

Motion till riksdagen 2019/20:2289 av Linus Sköld och Ida Karkiainen båda S Framtidens skolmåltid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur skolmåltiden kan leva upp till sin fulla potential för folkhälsa, klimat och miljö och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:2289 av Linus Sköld och Ida Karkiainen (båda S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2289 av Linus Sköld och Ida Karkiainen (båda S) (pdf, 75 kB)

Internationell solidaritet - hbtq plus i hela världen

Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. S Internationell solidaritet hbtq plus i hela världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska vara en stark röst för och försvara hbtq-plus-rättigheter i samtliga FN-organ och andra mellanstatliga


Utskottsberedning: KU SfU UU 2019/20:AU7 2019/20:CU17 2019/20:UU2
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 1 avslag, 8 saknar beslutsinformation

Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 94 kB)

Mobiltäckning även där marknaden är svag

Motion 2019/20:2620 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2620 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Mobiltäckning även där marknaden är svag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om mobiltäckning i områden dit marknadskrafterna inte når och vikten av mobiltäckning i hela landet och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2019/20:TU5

Motion 2019/20:2620 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2620 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se