Linus Sköld (S)

Linus Sköld (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 241
Titel Rektor.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linus.skold[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Statsrådsersättare 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-30 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-04-16 – 2018-06-14
    • Ersättare 2017-02-01 – 2017-08-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-02-08 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Extra suppleant 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-02-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Extra suppleant 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2018-04-18 – 2018-06-14
    • Extra suppleant 2017-02-01 – 2017-08-01
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2018-04-18 – 2018-06-14
    • Extra suppleant 2017-02-01 – 2017-08-01
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2019-03-13 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-16 (statsrådsersättare 150901-160404). Extra suppleant konstitutionsutskottet 15-16, kulturutskottet 15-16 och utbildningsutskottet 15-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Styrning med tillit

Skriftlig fråga 2015/16:945 av Linus Sköld (S)

Fråga 2015/16:945 Styrning med tillit av Linus Sköld S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Under lång tid har bilden av skolan varit att det är en skola i kris. Förtroendet för lärar- och skolledarprofessionerna har minskat samtidigt som den statliga kontrollen har skärpts kraftigt det senaste halvdecenniet. New public

Inlämnad: 2016-03-09 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:945 av Linus Sköld (S) (pdf, 76 kB)

Skolledares arbetssituation

Interpellation 2015/16:398 av Linus Sköld (S)

Interpellation 2015/16:398 Skolledares arbetssituation av Linus Sköld S till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP I en forskningsöversikt Vetenskapsrådet gjort fastslås ledarskapets betydelse som centralt för skolans utveckling, förbättring, organisatoriska kapacitet och resultat. Efter lärarens arbete är ledarskapet

Inlämnad: 2016-02-10 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2015/16:398 av Linus Sköld (S) (pdf, 102 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skolledares arbetssituation

Bedömning i skolan

Interpellation 2015/16:286 av Linus Sköld (S)

Interpellation 2015/16:286 Bedömning i skolan av Linus Sköld S till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP En skola utan bedömning är helt omöjlig. Verktygen för lärares bedömning är många, vissa av dem reglerade i lag och förordning, andra mer upp till den enskilda skolan eller pedagogen att begagna. Bedömning kan ta

Inlämnad: 2015-12-17 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2015/16:286 av Linus Sköld (S) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bedömning i skolan

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se