Lisbet Calner (S)

Lisbet Calner (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel postexpeditör
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1982-10-04 – 1994-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1995-10-20 – 2002-12-31
    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-19
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1998-10-21 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Barns hälsa

Motion 2001/02:Ub420 av Mona Berglund Nilsson och Lisbet Calner (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub420 av Mona Berglund Nilsson och Lisbet Calner s Barns hälsa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av fler idrottstimmar i skolan. Motivering Statistik och undersökningar visar att alltfler svenska barn lider


Utskottsberedning: 2001/02:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Arbetsrelaterade utbildningar

Motion 2001/02:Ub390 av Mona Berglund Nilsson och Lisbet Calner (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub390 av Mona Berglund Nilsson och Lisbet Calner s Arbetsrelaterade utbildningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om betydelsen av yrkesrelaterade utbildningar. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad


Utskottsberedning: 2001/02:UbU11 2001/02:UbU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

Transport i Västsverige

Motion 2001/02:T300 av Lisbet Calner m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T300 av Lisbet Calner m.fl. s Transport i Västsverige Sammanfattning Infrastrukturen har varit ett eftersatt område det senaste decenniet. Uteblivna investeringar och anslag till underhåll har satt sina tydliga spår i hela landet, inte minst i Västra Götaland. För att kunna svara upp mot


Utskottsberedning: 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (15 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se