Lorena Delgado Varas (V)

Lorena Delgado Varas (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 282
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lorena.delgado[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:28 av Lorena Delgado Varas (V) 18 oktober 2019 Exportkreditnämndens regelverk
Frågestund 10 oktober 2019 Frågestund
Interpellationsdebatt 2018/19:313 av Lorena Delgado Varas (V) 20 september 2019 Handelsavtalet med Mercosur
Debatt om förslag 2018/19:NU13 4 juni 2019 Handelspolitik

med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina

Motion 2019/20:3401 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3401 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges regering ska verka för att EU i all sin utrikespolitik, inkluderat i relationerna med Kina,


Utskottsberedning: 2019/20:UU4

Motion 2019/20:3401 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 83 kB) Motion 2019/20:3401 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 124 kB)

med anledning av prop. 2019/20:15 Skydd av Sveriges säkerhet vid radioanvändning

Motion 2019/20:3381 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3381 av Jens Holm m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:15 Skydd av Sveriges säkerhet vid radioanvändning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag på hur utbyggnad av 5G-nät kan ske i statlig regi och


Utskottsberedning: 2019/20:TU4

Motion 2019/20:3381 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3381 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 82 kB)

Exportkreditnämndens regelverk

Interpellation 2019/20:28 av Lorena Delgado Varas (V)

Interpellation 2019/20:28 Exportkreditnämndens regelverk av Lorena Delgado Varas V till Statsrådet Anna Hallberg S Att främja industri som utvinner fossila bränslen motverkar syftet med Parisavtalet och är ett hinder för att nå målen att hålla uppvärmningen under två grader men helst under en och en halv grad Celsius.

Inlämnad: 2019-10-04 Svarsdatum: 2019-10-18 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Interpellation 2019/20:28 av Lorena Delgado Varas (V) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Exportkreditnämndens regelverk

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se