Lotta Johnsson Fornarve (V)

Lotta Johnsson Fornarve (V)

Andre vice talman (tjänstgörande riksdagsledamot)

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Södermanlands län, plats 2
Titel Folkhögskollärare/SFI-Lärare.
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864355
E-post lotta.johnsson.fornarve[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-11-09
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-11-01 – 2018-10-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-10-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant civilutskottet 14-, utrikesutskottet 14- och utbildningsutskottet 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-.
  • Utbildning

    Kommunal vuxenutbildning. Gymnasieskola. Fritidspedagogutbildning, Lärarhögskolan, Stockholm. Folkhögskolelärarutbildning, Linköpings universitet. Fil. kand. socialantropologi, Linköpings universitet.
  • Anställningar

    ISAK, Isolera Sydafrika Kommittén, internationell sekreterare 76-94. Sfi-lärare, Norrköpings kommun och Nyköpings kommun fram till 14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Allmänna reklamationsnämndens insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Linköping 98-02. Kommunfullmäktig, Oxelösund 06-14. utbildningsnämnden, Linköping 98-02. Ordförande, kultur- och fritidsnämnden, Oxelösund 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Vänsterpartiet Sörmlands distrikt 06-12. Medlem i Vänsterpartiets partistyrelse 10-16. Ordförande, Vänsterpartiet Oxelösund fram till 16. Styrelsemedlem, Vänsterns Internationelle Forum (VIF). Ordförande, Ett Oxelösund för alla.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Konferens i Rabat

Skriftlig fråga 2018/19:741 av Lotta Johnsson Fornarve (V)

Fråga 2018/19:741 Konferens i Rabat av Lotta Johnsson Fornarve V till Utrikesminister Margot Wallström S Den 18 juni anordnar de nordiska ambassaderna i Rabat en konferens om förnybar energi, där nordiska aktörer ska ges möjlighet att presentera sina lösningar. 40 procent av Marockos vindkraft sker på ockuperad mark i

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:741 av Lotta Johnsson Fornarve (V) (pdf, 85 kB)

Situationen i Togo och den svenska samvetsfången Issifou Seidou

Skriftlig fråga 2017/18:527 av Lotta Johnsson Fornarve (V)

Fråga 2017/18:527 Situationen i Togo och den svenska samvetsfången Issifou Seidou av Lotta Johnsson Fornarve V till Utrikesminister Margot Wallström S Situationen i det lilla afrikanska landet Togo blir alltmer allvarlig. Regimen under ledning av Faure Gnassingbe verkar inte sky några medel för att behålla makten. Befolkningen

Inlämnad: 2017-12-20 Svarsdatum: 2018-01-04 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:527 av Lotta Johnsson Fornarve (V) (pdf, 92 kB)

Västsahara och MR-rådets 36:e session

Skriftlig fråga 2016/17:1884 av Lotta Johnsson Fornarve (V)

Fråga 2016/17:1884 Västsahara och MR-rådets 36:e session av Lotta Johnsson Fornarve V till Utrikesminister Margot Wallström S Utrikesministern har vid upprepade tillfällen, och senast vid vår interpellationsdebatt om Sveriges agerande i FN:s säkerhetsråd kring Västsahara, framhållit Sveriges engagemang för mänskliga rättigheter

Inlämnad: 2017-09-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1884 av Lotta Johnsson Fornarve (V) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se