Lotta Olsson (M)

Lotta Olsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län, plats 270
Titel Intensivvårdssjuksköterska/Fil.mag. hälso- och sjukvårdsadministration.
Född år 1960
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865908
E-post charlotta.olsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2012-03-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-02-01 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Ledamot 2015-01-29 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2011-03-07 – 2012-03-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-03-06 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2016-10-26 –
    • Suppleant 2015-09-21 – 2016-10-26
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-12 och 13- (statsrådsersättare 101004-120329). Ledamot försvarsutskottet 15-. Suppleant civilutskottet 10-12, näringsutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 11-12, finansutskottet 13-14, försvarsutskottet 14-15 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och 16. Ledamot riksdagens valberedning 16-. Suppleant riksdagens valberedning 15-16.
  • Utbildning

    Allmän hälso- och sjukvårdslinje -87. Specialistutbildning, SS Intensivvård -89. Specialistutbildning, SS Anestesi -90. Fil.mag. hälso- och sjukvårdsadministration.
  • Anställningar

    Undersköterska, 78-85. Sjuksköterska, 87-88. Specialistsjuksköterska, 89-94. Lärare, specialistutbildning SS 94-95. Sektionsledare, 95-99. Avdelningschef, 99-06. Samordningssköterska, 03-06. Politisk sekreterare, 06-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet Myndigheten för samhällsskydd och beredskap. Suppleant, Viltförvaltningsdelegationen Örebro Län.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örebro 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen, Örebro 06-10. Ordförande, gymnasienämnden, Örebro 06-10. Landstingsfullmäktig 06-10. Ordförande, kommunala pensionärsrådet. Regionfullmäktig, Örebro 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Revisor, svenska sjuksköterskestudenters förening 85-87.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Resurser till polisen

Skriftlig fråga 2019/20:142 av Lotta Olsson (M)

Fråga 2019/20:142 Resurser till polisen av Lotta Olsson M till Statsrådet Mikael Damberg S Sverige behöver sina företagare. Bara genom ett starkt näringsliv och ett starkt företagande kan vi både fortsätta att utvecklas som land och säkra vård, skola och omsorg. Ett starkt företagande är basen för våra skatteintäkter.

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:142 av Lotta Olsson (M) (pdf, 82 kB)

Brottslighet mot företagare

Skriftlig fråga 2019/20:141 av Lotta Olsson (M)

Fråga 2019/20:141 Brottslighet mot företagare av Lotta Olsson M till Statsrådet Mikael Damberg S Sverige behöver sina företagare. Bara genom ett starkt näringsliv och ett starkt företagande kan vi både fortsätta att utvecklas som land och säkra vård, skola och omsorg. Att vårt företagsklimat är bra är en viktig del i

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:141 av Lotta Olsson (M) (pdf, 75 kB)

Utgiftsområde 21 Energi

Motion 2019/20:3329 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3329 av Lars Hjälmered m.fl. M Utgiftsområde 21 Energi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 21 Energi enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett ökat anslag till energiforskning och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:NU3

Motion 2019/20:3329 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:3329 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se