Louise Meijer (M)

Louise Meijer (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 222
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post louise.meijer[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-06-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2019-08-26 – 2020-05-03
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-08-26 – 2020-05-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skärpta straff för våldtäkter

Skriftlig fråga 2018/19:761 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:761 Skärpta straff för våldtäkter av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sexualbrott är något av det värsta en människa kan utsättas för. Brotten drabbar i huvudsak kvinnor och är en av vår tids viktigaste jämställdhetsfrågor. Under den socialdemokratiskt ledda regeringen

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:761 av Louise Meijer (M) (pdf, 85 kB)

Grov kvinnofridskränkning

Skriftlig fråga 2018/19:758 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:758 Grov kvinnofridskränkning av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Statistiken visar att antalet kvinnor som blir mördade av en närstående man har ökat. Enligt Brottsförebyggande rådet mördades 22 kvinnor av en närstående man förra året. Det är den högsta siffran på

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:758 av Louise Meijer (M) (pdf, 86 kB)

Antisemitismen

Skriftlig fråga 2018/19:757 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:757 Antisemitismen av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen presenterade Brottsförebyggande rådet en rapport om antisemitismen i Sverige. Av den framgår att flera personer som arbetar med säkerhet i judiska församlingar och föreningar uppfattar att den våldsbejakande

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-24 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:757 av Louise Meijer (M) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se