Magdalena Andersson (M)

Magdalena Andersson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Distriktschef
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-01-01 – 2012-10-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-09-23
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-10-16
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2003-11-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-09-23
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-12-06 – 2007-05-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-24 – 2012-10-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2008-03-28 – 2012-10-31
    • Suppleant 2006-12-15 – 2008-03-28
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2012-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Försäkringskassans handläggningstider

Skriftlig fråga 2007/08:1540 av Andersson, Magdalena (m)

den 13 augusti Fråga 2007/08:1540 Försäkringskassans handläggningstider av Magdalena Andersson m till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m De onormalt långa handläggningstider som gäller vid Försäkringskassans utbetalningar har fått till följd att många människor blivit stående med obetalade hyror eller andra

Inlämnad: 2008-08-13 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Medel att undvika vräkningar

Skriftlig fråga 2007/08:1276 av Andersson, Magdalena (m)

den 28 maj Fråga 2007/08:1276 Medel att undvika vräkningar av Magdalena Andersson m till statsrådet Maria Larsson kd Målet är att inga barn ska behöva vräkas från sina hem. Trots det har ett par hundra barn i år varit med om det. Det kan vara många orsaker bakom en avhysning, men den största delen beror på bristande

Inlämnad: 2008-05-28 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Ätstörningar och graviditet

Skriftlig fråga 2007/08:1185 av Andersson, Magdalena (m)

den 9 maj Fråga 2007/08:1185 Ätstörningar och graviditet av Magdalena Andersson m till statsrådet Maria Larsson kd Uppskattningsvis lider 300 000 personer av ätstörningar i Sverige. Enligt WHO är ätstörningar en av de vanligaste psykiska sjukdomarna hos kvinnor i tonåren. Orsakerna kan vara flera man talar ofta

Inlämnad: 2008-05-09 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se