Magdalena Andersson (M)

Magdalena Andersson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Distriktschef
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-01-01 – 2012-10-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-09-23
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-10-16
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2003-11-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-09-23
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-12-06 – 2007-05-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-24 – 2012-10-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2008-03-28 – 2012-10-31
    • Suppleant 2006-12-15 – 2008-03-28
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2012-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Konsekvenser för kvinnor av kriser och katastrofer

Interpellation 2007/08:148 av Andersson, Magdalena (m)

den 13 november Interpellation 2007/08:148 Konsekvenser för kvinnor av kriser och katastrofer av Magdalena Andersson m till statsrådet Gunilla Carlsson m Vid kriser och katastrofer är det tydligt att det är kvinnor och barn som drabbas hårdast. Ändå används deras kunskaper och erfarenheter mycket sparsamt, detta

Inlämnad: 2007-11-13 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Konsekvenser för kvinnor av kriser och katastrofer

likhet inför lagen vid miljöbrott

Interpellation 2004/05:662 av Andersson, Magdalena (m)

den 23 maj Interpellation 2004/05:662 av Magdalena Andersson m till statsrådet Lena Sommestad om likhet inför lagen vid miljöbrott Då näringsidkare begår smärre förseelser mot miljöregler, till exempel inte i tid lämnar in en köldmedierapport för sina frysanläggningar, kan de drabbas av miljösanktionsavgifter på tusentals

Inlämnad: 2005-05-23 Besvarare: Lena Sommestad (S)

kvinnligt företagande

Interpellation 2004/05:615 av Andersson, Magdalena (m)

den 19 maj Interpellation 2004/05:615 av Magdalena Andersson m till näringsminister Thomas Östros om kvinnligt företagande Under perioden 19982003 har det startats mellan 34 000 och 38 000 företag per år. Det som är slående är att för varje kvinna som startar ett företag så går det två män. År 2003 startades ungefär

Inlämnad: 2005-05-19 Besvarare: Thomas Östros (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se