Magdalena Andersson (M)

Magdalena Andersson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Distriktschef
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-01-01 – 2012-10-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-09-23
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-10-16
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2003-11-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-09-23
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-12-06 – 2007-05-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-24 – 2012-10-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2008-03-28 – 2012-10-31
    • Suppleant 2006-12-15 – 2008-03-28
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2012-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

beskattning av öl och vin

Skriftlig fråga 2003/04:1548 av Andersson, Magdalena (m)

den 20 augusti Fråga 2003/04:1548 av Magdalena Andersson m till finansminister Bosse Ringholm om beskattning av öl och vin I nr 22 av tidningen Från Riksdag och Departement framgår att EU-kommissionen kräver att Sverige ska sänka skatten på vin. Enligt kommissionen strider det mot reglerna att vinskatten är högre än

Inlämnad: 2004-08-20 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

skadestånd till skadegörare

Skriftlig fråga 2003/04:1542 av Andersson, Magdalena (m)

den 20 augusti Fråga 2003/04:1542 av Magdalena Andersson m till justitieminister Thomas Bodström om skadestånd till skadegörare Kvinnor som misshandlats av sina män och fått skadestånd tilldömt tvingas att dela skadeståndet med sina män när de skiljer sig. Likadant är det när en förälder har misshandlat eller utnyttjat

Inlämnad: 2004-08-20 Besvarare: Thomas Bodström (S)

uppvärdering av hushållsnära tjänster

Skriftlig fråga 2003/04:1426 av Andersson, Magdalena (m)

den 13 juli Fråga 2003/04:1426 av Magdalena Andersson m till finansminister Bosse Ringholm om uppvärdering av hushållsnära tjänster Under Almedalsveckan på Gotland hölls ett seminarium om så kallade hushållstjänster. Där medverkade vice ordföranden i socialdemokraternas kvinnoförbund, tillika riksdagsledamoten, Anne

Inlämnad: 2004-07-13 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se