Magdalena Andersson (M)

Magdalena Andersson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Distriktschef
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-01-01 – 2012-10-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-09-23
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-10-16
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2003-11-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-09-23
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-12-06 – 2007-05-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-24 – 2012-10-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2008-03-28 – 2012-10-31
    • Suppleant 2006-12-15 – 2008-03-28
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2012-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2004/05:125 Redovisning av fördelning av medel från Allmänna arvsfonden under budgetåret 2004

Motion 2004/05:So39 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2004/05:So39 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. m med anledning av skr. 2004/05:125 Redovisning av fördelning av medel från Allmänna arvsfonden under budgetåret 2004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Arvsfondens nya organisation.


Utskottsberedning: 2005/06:SoU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

ungdomars sommarjobb

Skriftlig fråga 2004/05:1745 av Andersson, Magdalena (m)

den 27 maj Fråga 2004/05:1745 av Magdalena Andersson m till statsrådet Morgan Johansson om ungdomars sommarjobb Ungdomar med föräldrar som är beroende av socialbidrag kan i vissa kommuner vara med om att det som de själva trodde var deras egna, hårt förtjänade slantar, i själva verket inte är det, utan måste räknas

Inlämnad: 2005-05-27 Besvarare: Morgan Johansson (S)

likhet inför lagen vid miljöbrott

Interpellation 2004/05:662 av Andersson, Magdalena (m)

den 23 maj Interpellation 2004/05:662 av Magdalena Andersson m till statsrådet Lena Sommestad om likhet inför lagen vid miljöbrott Då näringsidkare begår smärre förseelser mot miljöregler, till exempel inte i tid lämnar in en köldmedierapport för sina frysanläggningar, kan de drabbas av miljösanktionsavgifter på tusentals

Inlämnad: 2005-05-23 Besvarare: Lena Sommestad (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se