Magdalena Andersson (S)

Magdalena Andersson (S)

Statsminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 114
Född år 1967

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdemokraterna

    • Partiledare
    • Statsrådsberedningen

    • Statsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-10-02
    • Socialdemokraterna

    • Partiledare 2021-11-04 –
    • Statsrådsberedningen

    • Statsminister 2021-11-30 – 2022-09-26
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 2014-10-03 – 2021-11-29

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Statsråd (finansminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Göran Andersson och Birgitta Granell-Andersson.
  • Utbildning

    Civilekonom, Handelshögskolan Stockholm, examen 92. Forskarutbildning, inriktning nationalekonomi (ej avslutad), Handelshögskolan Stockholm 92-95. Institute for Advanced Studies, Wien 94. Harvard University 95.
  • Anställningar

    Lärare, Handelshögskolan 94. Politiskt sakkunnig, Statsrådsberedningen 96-98 och planeringschef 98-04. Statssekreterare, Finansdepartementet 04-06. Inrikespolitisk rådgivare till partiordföranden, socialdemokratiska riksdagsgruppen 07-09. Överdirektör, Skatteverket 09-12. Ekonomisk-politisk talesperson, Socialdemokraterna 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, ATG 04-06. Ledamot, Bolagsverkets insynsråd 09-12.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Policy Network 05-09.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ny lag om personalliggare

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1521 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

Fi2018/ 02463/S3 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1521 av Hans Rothenberg M Ny lag om personalliggare Hans Rothenberg har frågat mig om jag anser att förberedelsearbetet inför den nya lagstiftningen om personalliggare har varit tillräckligt genomarbetat när Skatteverket inte

Svarsdatum: 2018-07-06 Frågeställare: Hans Rothenberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1521 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 85 kB)

Förändring av RUT-avdraget

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1520 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

Fi2018/ 02462/S1 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1520 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M Förändring av RUT-avdraget Ann-Charlotte Hammar Johnsson har frågat mig varför jag försämrar RUT-avdraget som enligt henne är en av de reformer som har varit mest lyckade för jobbskapande

Svarsdatum: 2018-07-06 Frågeställare: Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1520 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 85 kB)

Höjda skatter

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1519 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

Fi2018/02461/S1 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1519 av Sofia Fölster M Höjda skatter Sofia Fölster har frågat mig vilka konkreta åtgärder jag avser att vidta för att ansträngning och utbildning ska löna sig mer i Sverige. Regeringen har sedan den tillträdde fört en stram och

Svarsdatum: 2018-07-06 Frågeställare: Sofia Fölster (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1519 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se