Magdalena Andersson (S)

Magdalena Andersson (S)

Statsminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 114
Född år 1967

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdemokraterna

    • Partiledare
    • Statsrådsberedningen

    • Statsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-10-02
    • Socialdemokraterna

    • Partiledare 2021-11-04 –
    • Statsrådsberedningen

    • Statsminister 2021-11-30 – 2022-09-26
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 2014-10-03 – 2021-11-29

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Statsråd (finansminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Göran Andersson och Birgitta Granell-Andersson.
  • Utbildning

    Civilekonom, Handelshögskolan Stockholm, examen 92. Forskarutbildning, inriktning nationalekonomi (ej avslutad), Handelshögskolan Stockholm 92-95. Institute for Advanced Studies, Wien 94. Harvard University 95.
  • Anställningar

    Lärare, Handelshögskolan 94. Politiskt sakkunnig, Statsrådsberedningen 96-98 och planeringschef 98-04. Statssekreterare, Finansdepartementet 04-06. Inrikespolitisk rådgivare till partiordföranden, socialdemokratiska riksdagsgruppen 07-09. Överdirektör, Skatteverket 09-12. Ekonomisk-politisk talesperson, Socialdemokraterna 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, ATG 04-06. Ledamot, Bolagsverkets insynsråd 09-12.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Policy Network 05-09.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Svenska drivmedelspriser

Svar på skriftlig fråga 2021/22:345 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

Fi2021/03622 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Meddelande om uteblivet svar på fråga 2021/22:345 av Eric Westroth SD Svenska drivmedelspriser Som utgångspunkt besvarar en övergångsregering inte interpellationer eller skriftliga frågor. Vissa frågor, bl.a. frågor som rör EU-ärenden eller rena sakförhållanden,

Svarsdatum: 2021-11-11 Frågeställare: Eric Westroth (SD)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:345 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 66 kB)

Konsekvenserna av den förda energipolitiken

Svar på skriftlig fråga 2021/22:355 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

I2021/ 02 927 Infrastruktur departementet Energi- och digitaliseringsministern Till riksdagen Meddelande om uteblivet svar på fråga 2021/22:355 av Mattias Bäckström Johansson SD Konsekvenserna av den förda energipolitiken Den skriftliga frågan har överlämnats till statsrådet Ygeman. Som utgångspunkt besvarar en

Svarsdatum: 2021-11-10 Frågeställare: Mattias Bäckström Johansson (SD)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:355 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 66 kB)

Handläggningstiderna för folkbokföring

Svar på skriftlig fråga 2021/22:322 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

Fi2021/03532, Fi2021/03549 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2021/22:300 av Lars Beckman M Skatteverkets handläggningstider och svar på fråga 2021/22:322 av Kjell Jansson M Handläggningstiderna för folkbokföring Lars Beckman har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta på kort sikt

Svarsdatum: 2021-11-10 Frågeställare: Kjell Jansson (M)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:322 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se