Magdalena Schröder (M)

Magdalena Schröder (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 142
Titel Vd-assistent.
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magdalena.schroder[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-11-12 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2019-06-24 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-10-17 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-11-15 – 2019-06-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:186 av Magdalena Schröder (M) 14 januari 2020 Korruption inom biståndet
Debatt om förslag 2019/20:UU2 11 december 2019 Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd
Debatt om förslag 2019/20:JuU6 20 november 2019 Brott mot förtroendevalda
Frågestund 14 november 2019 Frågestund

med anledning av prop. 2019/20:58 Reglering av vapenmagasin

Motion 2019/20:3465 av Johan Forssell m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3465 av Johan Forssell m.fl. M, KD med anledning av prop. 2019/20:58 Reglering av vapenmagasin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2019/20:58 Reglering av vapenmagasin. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att snabbutreda och återkomma med förslag


Utskottsberedning: 2019/20:JuU17

Motion 2019/20:3465 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3465 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (pdf, 82 kB)

med anledning av skr. 2019/20:62 2019 års redogörelse för tillämpningen av lagen om särskild utlänningskontroll

Motion 2019/20:3464 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3464 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av skr. 2019/20:62 2019 års redogörelse för tillämpningen av lagen om särskild utlänningskontroll Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen skyndsamt ska återkomma till riksdagen med förslag


Utskottsberedning: 2019/20:JuU16

Motion 2019/20:3464 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3464 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

med anledning av skr. 2019/20:41 Riksrevisionens rapport om Sidas humanitära bistånd och långsiktiga utvecklingssamarbete

Motion 2019/20:3450 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3450 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av skr. 2019/20:41 Riksrevisionens rapport om Sidas humanitära bistånd och långsiktiga utvecklingssamarbete Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör vidta ytterligare åtgärder för


Utskottsberedning: 2019/20:UU13

Motion 2019/20:3450 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3450 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se