Magdalena Schröder (M)

Magdalena Schröder (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 142
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magdalena.schroder[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-11-12 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2019-06-24 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-11-15 – 2019-06-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 12 september 2019 Frågestund
Frågestund 13 juni 2019 Frågestund
Frågestund 28 mars 2019 Frågestund
Utrikespolitisk debatt 13 februari 2019 Utrikespolitisk debatt

med anledning av prop. 2018/19:138 Straffet för mord

Motion 2019/20:50 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:50 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av prop. 2018/19:138 Straffet för mord Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till ändring i brottsbalken med den justering som framgår av denna motion. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att undantaget


Utskottsberedning: 2019/20:JuU4

Motion 2019/20:50 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:50 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 104 kB)

Korruption inom biståndet

Skriftlig fråga 2018/19:944 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2018/19:944 Korruption inom biståndet av Magdalena Schröder M till Statsrådet Peter Eriksson MP Sida har dragits in i ytterligare en biståndsskandal. Den här gången är det utvecklingsfonden African Enterprise Challenge Fund, AECF, som spenderat svenska skattepengar på annat än att lyfta människor ur fattigdom och

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:944 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 85 kB)

Regeringens agerande mot Kina

Skriftlig fråga 2018/19:920 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2018/19:920 Regeringens agerande mot Kina av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Margot Wallström S Tystnaden från regeringen gällande protesterna i Hongkong har varit påtaglig. Protesterna grundar sig i oron över det lagförslag som gör det möjligt att utlämna boende i Hongkong till det kommunistiska Fastlandskina

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:920 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se