Magnus Ek (C)

Magnus Ek (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 216
Född år 1994
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.ek[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2019-03-29 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 14 november 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:MJU18 13 juni 2019 Miljömålen - med sikte på framtiden
Frågestund 9 maj 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:MJU13 2 maj 2019 Vattenvård

med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina

Motion 2019/20:3398 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3398 av Kerstin Lundgren m.fl. C med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om det planerade kunskapscentrumet och om att regeringen ska återkomma med information om hur den nationella


Utskottsberedning: 2019/20:UU4

Motion 2019/20:3398 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3398 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 87 kB)

med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik

Motion 2019/20:3397 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3397 av Kerstin Lundgren m.fl. C med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringens feministiska utrikespolitik ska definieras ur ett liberalt perspektiv med utgångspunkt


Utskottsberedning: 2019/20:UU6

Motion 2019/20:3397 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 73 kB) Motion 2019/20:3397 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 90 kB)

En skola att lita på

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. C En skola att lita på Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökat fokus på elevernas kunskapsutveckling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: UbU 2019/20:JuU26 2019/20:UbU8

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 87 kB) Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 137 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se