Magnus Jacobsson (KD)

Magnus Jacobsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 131
Titel Fil.kand.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.jacobsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-07 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-07
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-10-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:TU1 12 december 2019 Utgiftsområde 22 Kommunikationer
Interpellationsdebatt 2019/20:172 av Magnus Jacobsson (KD) 6 december 2019 Planeringen av infrastrukturinvesteringar
Debatt om förslag 2019/20:SkU15 4 december 2019 Sänkt skatt på drivmedel
Interpellationsdebatt 2019/20:121 av Magnus Jacobsson (KD) 29 november 2019 Målet om en god mobiltäckning i hela landet

med anledning av skr. 2019/20:42 Riksrevisionens granskning av statliga insatser för att underlätta nyföretagande genom digitalisering

Motion 2019/20:3441 av Camilla Brodin m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3441 av Camilla Brodin m.fl. KD med anledning av skr. 2019/20:42 Riksrevisionens granskning av statliga insatser för att underlätta nyföretagande genom digitalisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vidta ytterligare åtgärder för


Utskottsberedning: NU

Motion 2019/20:3441 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3441 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (pdf, 80 kB)

med anledning av skr. 2019/20:35 Riksrevisionens rapport om Tullverkets kontroll

Motion 2019/20:3418 av Hampus Hagman m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3418 av Hampus Hagman m.fl. KD med anledning av skr. 2019/20:35 Riksrevisionens rapport om Tullverkets kontroll Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vapensmuggling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2019/20:SkU7

Motion 2019/20:3418 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3418 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (pdf, 85 kB)

Hållbart fiske

Motion 2019/20:3408 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3408 av Magnus Oscarsson m.fl. KD Hållbart fiske Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att de för fisken viktigaste lekområdena ska stängas för fiske under hela lekperioderna, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2019/20:MJU11

Motion 2019/20:3408 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:3408 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (pdf, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se