Magnus Jacobsson (KD)

Magnus Jacobsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 131
Titel Fil.kand.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.jacobsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-07 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-07
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-10-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:TU1 12 december 2019 Utgiftsområde 22 Kommunikationer
Interpellationsdebatt 2019/20:172 av Magnus Jacobsson (KD) 6 december 2019 Planeringen av infrastrukturinvesteringar
Debatt om förslag 2019/20:SkU15 4 december 2019 Sänkt skatt på drivmedel
Interpellationsdebatt 2019/20:121 av Magnus Jacobsson (KD) 29 november 2019 Målet om en god mobiltäckning i hela landet

Heby kommuns länstillhörighet

Skriftlig fråga 1999/2000:1224 av Jacobsson, Magnus (kd)

den 19 juli Fråga 1999/2000:1224 av Magnus Jacobsson kd till statsrådet Britta Lejon om Heby kommuns länstillhörighet Om snart två år är det dags för väljarna att gå till val och fatta beslut om vilka förtroendevalda de vill ha i kommun, landsting och riksdag. Men för en del väljare är det ännu inte klart var de kommer

Inlämnad: 2000-07-20 Besvarare: statsrådet Britta Lejon (S)

valkretsarna i Västra Götaland

Skriftlig fråga 1999/2000:1223 av Jacobsson, Magnus (kd)

den 19 juli Fråga 1999/2000:1223 av Magnus Jacobsson kd till statsrådet Britta Lejon om valkretsarna i Västra Götaland Efter det att länen i Västsverige slagits samman till storlänet Västra Götaland har det nu påbörjats ett arbete med att se över hur de framtida valkretsarna ska se ut. För många av oss som jobbar aktivt

Inlämnad: 2000-07-20 Besvarare: statsrådet Britta Lejon (S)

rättsväsendet

Skriftlig fråga 1999/2000:1222 av Jacobsson, Magnus (kd)

den 19 juli Fråga 1999/2000:1222 av Magnus Jacobsson kd till justitieminister Laila Freivalds om rättsväsendet Under senare tid har stora strukturella förändringar inom rättsväsendet genomförts vilket lett till att antalet civilanställda minskats. Tyvärr verkar inte detta leda till de önskade effektiviseringsvinster

Inlämnad: 2000-07-20 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se