Magnus Manhammar (S)

Magnus Manhammar (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Blekinge län, plats 62
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.manhammar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 14-18, arbetsmarknadsutskottet 14-18 och socialutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Yrkeshögskoleplatser i Blekinge

Motion 2020/21:2094 av Heléne Björklund och Magnus Manhammar (båda S)

Motion till riksdagen 2020/21:2094 av Heléne Björklund och Magnus Manhammar båda S Yrkeshögskoleplatser i Blekinge Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om yrkeshögskoleplatser i Blekinge och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det råder brist på rätt kompetens


Utskottsberedning: 2020/21:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2094 av Heléne Björklund och Magnus Manhammar (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2094 av Heléne Björklund och Magnus Manhammar (båda S) (pdf, 79 kB)

Lärarledd tid som konkurrensfaktor för universitet och högskolor

Motion 2020/21:1992 av Anna Wallentheim m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:1992 av Anna Wallentheim m.fl. S Lärarledd tid som konkurrensfaktor för universitet och högskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att statistik över det senaste årets lärarledda tid på universitets- och högskoleprogram ska


Utskottsberedning: 2020/21:UbU14
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2020/21:1992 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:1992 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Sverige bör ta initiativ till Ekocidlagstiftning

Motion 2020/21:2731 av Rebecka Le Moine m.fl. (MP, S)

Motion till riksdagen 2020/21:2731 av Rebecka Le Moine m.fl. MP, S Sverige bör ta initiativ till Ekocidlagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör undersöka möjligheten för att internationellt ta initiativ till att komplettera Romstadgan om ekocid


Utskottsberedning: UU

Motion 2020/21:2731 av Rebecka Le Moine m.fl. (MP, S) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:2731 av Rebecka Le Moine m.fl. (MP, S) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se