Magnus Manhammar (S)

Magnus Manhammar (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Blekinge län, plats 62
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.manhammar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 14-18, arbetsmarknadsutskottet 14-18 och socialutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

PFAS och andra högfluorerade ämnen

Motion 2015/16:2540 av Magnus Manhammar (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2540 av Magnus Manhammar S PFAS och andra högfluorerade ämnen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om krafttag mot PFAS och andra högfluorerade ämnen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Högfluorerade ämnen som PFAS är organiska


Utskottsberedning: 2015/16:MJU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2540 av Magnus Manhammar (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2540 av Magnus Manhammar (S) (pdf, 60 kB)

Rätt till föräldraledighet från politiskt uppdrag

Motion 2015/16:800 av Suzanne Svensson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:800 av Suzanne Svensson m.fl. S Rätt till föräldraledighet från politiskt uppdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om rätt att vara föräldraledig vid politiska uppdrag och tillkännager detta för regeringen. Motivering I allt fler kommuner,


Utskottsberedning: 2016/17:KU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:800 av Suzanne Svensson m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:800 av Suzanne Svensson m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Infrastrukturen i Blekinge län

Motion 2015/16:444 av Peter Jeppsson och Magnus Manhammar (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:444 av Peter Jeppsson och Magnus Manhammar båda S Infrastrukturen i Blekinge län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för infrastrukturinvesteringar i Blekinge län och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:444 av Peter Jeppsson och Magnus Manhammar (båda S) (docx, 51 kB) Motion 2015/16:444 av Peter Jeppsson och Magnus Manhammar (båda S) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se