Magnus Persson (SD)

Magnus Persson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 272
Titel Ställningsbyggare.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.persson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-03-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 16-. Suppleant konstitutionsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-16.
  • Föräldrar

    Lennart Persson och Gunnel Persson.
  • Anställningar

    Nymölla Stora Enso. Sydställningar, BSK ställningsmontage, Bromölla 94-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bromölla 06-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Jaktprovsdomare, Svenska Dreverklubben (lokalklubb Skåne).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Snabbare processer för skyddsjakt

Skriftlig fråga 2019/20:190 av Magnus Persson (SD)

Fråga 2019/20:190 Snabbare processer för skyddsjakt av Magnus Persson SD till Statsrådet Jennie Nilsson S Vi kan nu i pressen ta del av att vargattackerna ökar mot både hundar och får samt att attackerna blir alltmer närgångna. Senast var det en blott fem månader gammal valp som blev tagen av varg, endast 20 meter från

Inlämnad: 2019-10-15 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:190 av Magnus Persson (SD) (pdf, 87 kB)

Problemen på Arbetsmiljöverket och Myndigheten för arbetsmiljökunskap

Skriftlig fråga 2019/20:178 av Magnus Persson (SD)

Fråga 2019/20:178 Problemen på Arbetsmiljöverket och Myndigheten för arbetsmiljökunskap av Magnus Persson SD till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Det har kommit in rapporter om stora brister i arbetsmiljön på både Arbetsmiljöverket och den nya statliga myndigheten för arbetsmiljökunskap. Det handlar om mörkade anmälningar

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Skriftlig fråga 2019/20:178 av Magnus Persson (SD) (pdf, 81 kB)

Krafttag mot våld och förtryck i hederns namn

Motion 2019/20:3118 av Ebba Hermansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3118 av Ebba Hermansson m.fl. SD Krafttag mot våld och förtryck i hederns namn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett intensifierat arbete med informationsspridning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: AU CU JuU KrU KU SfU SkU SoU UbU 2019/20:AU1

Motion 2019/20:3118 av Ebba Hermansson m.fl. (SD) (docx, 84 kB) Motion 2019/20:3118 av Ebba Hermansson m.fl. (SD) (pdf, 121 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se