Margareta B Kjellin (M)

Valkrets Gävleborgs län
Född år 1948
Avliden den 14 februari 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-02-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2017-02-14
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-03-25
    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sjukhusnedläggningar i Gävleborg

Skriftlig fråga 2016/17:310 av Margareta B Kjellin (M)

Fråga 2016/17:310 Sjukhusnedläggningar i Gävleborg av Margareta B Kjellin M till Statsrådet Gabriel Wikström S Utvecklingen av en bättre sjukvård ska handla om hur vi kan öka kvaliteten i vården, öka tillgängligheten och garantera god service. Det är nyttan för medborgarna och den enskilda patienten som ska vara i fokus.

Inlämnad: 2016-11-10 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:310 av Margareta B Kjellin (M) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2016/17:15 Ökad tillgänglighet till sprututbytesverksamheter i Sverige

Motion 2016/17:3508 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3508 av Cecilia Widegren m.fl. M med anledning av prop. 2016/17:15 Ökad tillgänglighet till sprututbytesverksamheter i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändring i 2 lagen 2006:323 om utbyte av sprutor och kanyler. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2016/17:SoU4
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2016/17:3508 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3508 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Rätten till personlig assistans

Skriftlig fråga 2016/17:105 av Margareta B Kjellin (M)

Fråga 2016/17:105 Rätten till personlig assistans av Margareta B Kjellin M till Statsrådet Åsa Regnér S Medierna har under den senaste tiden rapporterat om fall där personer som har varit i behov av utökat stöd i form av assistans har blivit nekade det stöd som de har ansökt om. En kvinna som led av den kroniska sjukdomen

Inlämnad: 2016-10-13 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:105 av Margareta B Kjellin (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se