Margareta B Kjellin (-)

Margareta B Kjellin (M)

Valkrets Gävleborgs län
Född år 1948
Avliden den 14 februari 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-02-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2017-02-14
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-03-25
    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2016/17:SoU3 16 november 2016 Ett reformerat bilstöd
Interpellationsdebatt 2014/15:682 av Margareta B Kjellin (M) 22 juni 2015 Bekämpning av översvämningsmygg
Interpellationsdebatt 2014/15:286 av Margareta B Kjellin (M) 2 juni 2015 Planering av banunderhåll

Dokument:

Svensk hälso- och sjukvård

Motion 2014/15:2664 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2014/15:2664 av Cecilia Widegren m.fl. M Svensk hälso- och sjukvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att under denna mandatperiod fortsätta arbetet med att säkra en hög kvalitet och god tillgänglighet inom hälso- och sjukvården,


Utskottsberedning: 2014/15:AU4 2014/15:AU8 2014/15:SoU10 2014/15:SoU11 2014/15:SoU12 2014/15:SoU6 2014/15:SoU7 2014/15:SoU9 2014/15:UbU11
Riksdagsbeslut (24 yrkanden): 24 avslag

Motion 2014/15:2664 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2014/15:2664 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 124 kB)

Välfärdspolitik som förbättrar barns villkor

Motion 2014/15:2663 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2014/15:2663 av Cecilia Widegren m.fl. M Välfärdspolitik som förbättrar barns villkor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att det behövs en tydlig gräns för när föräldrarnas ansvar inte längre är förenligt med deras kapacitet.


Utskottsberedning: 2014/15:CU6 2014/15:SfU3 2014/15:SoU10 2014/15:SoU7
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2014/15:2663 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 49 kB) Motion 2014/15:2663 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 88 kB)

Det goda livet på äldre dagar

Motion 2014/15:2662 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2014/15:2662 av Cecilia Widegren m.fl. M Det goda livet på äldre dagar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att bättre tillvarata äldres kunskaper och kompetenser. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som


Utskottsberedning: 2014/15:AU3 2014/15:AU4 2014/15:AU5 2014/15:AU8 2014/15:FiU1 2014/15:SoU11 2014/15:SoU4 2014/15:TU6
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 19 avslag, 1 bifall,

Motion 2014/15:2662 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 55 kB) Motion 2014/15:2662 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 108 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.