Margareta B Kjellin (-)

Margareta B Kjellin (M)

Valkrets Gävleborgs län
Född år 1948
Avliden den 14 februari 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-02-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2017-02-14
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-03-25
    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Levnadsvillkor för personer med funktionsnedsättning

Skriftlig fråga 2015/16:1438 av Margareta B Kjellin (M)

Fråga 2015/16:1438 Levnadsvillkor för personer med funktionsnedsättning av Margareta B Kjellin M till Statsrådet Åsa Regnér S En utvärdering från Myndigheten för delaktighet visar att personer med funktionsnedsättning fortfarande har betydligt sämre levnadsvillkor jämfört med den övriga befolkningen. Myndigheten menar

Inlämnad: 2016-07-05 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1438 av Margareta B Kjellin (M) (pdf, 78 kB)

Utredning om assistanstimmar

Skriftlig fråga 2015/16:1333 av Margareta B Kjellin (M)

Fråga 2015/16:1333 Utredning om assistanstimmar av Margareta B Kjellin M till Statsrådet Åsa Regnér S Regeringen har utfärdat direktiv till en utredning av Försäkringskassan om assistanstimmarna där andemeningen är att man vill minska antalet beviljade timmar och utbetalad assistansersättning. Statsrådet misstänkliggör

Inlämnad: 2016-06-08 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1333 av Margareta B Kjellin (M) (pdf, 75 kB)

Jämlik tillgång till hjälpmedel

Skriftlig fråga 2015/16:1055 av Margareta B Kjellin (M)

Fråga 2015/16:1055 Jämlik tillgång till hjälpmedel av Margareta B Kjellin M till Statsrådet Åsa Regnér S Nyligen har Socialstyrelsen släppt sin rapport Hjälpmedel i kommuner och landsting En nationell kartläggning av regler, avgifter, tillgång och förskrivning I denna rapport framkommer det att avgifterna för att få

Inlämnad: 2016-04-04 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1055 av Margareta B Kjellin (M) (pdf, 94 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.