Margareta Cederfelt (M)

Margareta Cederfelt (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 25
Titel Leg. sjuksköterska/fil.mag.
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864282
E-post margareta.cederfelt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-18
    • Statsrådsersättare 2006-10-26 – 2007-09-17
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-19 – 2010-10-25
    • Statsrådsersättare 2007-09-18 – 2008-05-07
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Statsrådsersättare 2008-05-07 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2000-05-01 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1999-09-14 – 2000-04-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2006-11-15 – 2008-03-06
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-24
    • Ledamot 2008-03-06 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-10-16 – 2008-03-06
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 1999-09-23 – 2000-04-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2000-05-01 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2002-03-22 – 2002-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2001-03-08 – 2002-03-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-10-07
    • Suppleant 2006-11-15 – 2010-10-12
    • OSSE-delegationen

    • Vice ordförande 2018-10-16 –
    • Ledamot 2018-10-09 – 2018-10-16
    • Vice ordförande 2014-11-06 – 2018-10-09
    • Ledamot 2014-10-14 – 2014-11-06
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 99-02 (ersättare 990914-000501) och 06- (statsrådsersättare 061026-140929). Ledamot trafikutskottet 06-08, konstitutionsutskottet 08-10, civilutskottet 10-14 och utrikesutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 99-00, socialförsäkringsutskottet 00-02, bostadsutskottet 01-02, socialutskottet 02, EU-nämnden 06-18, konstitutionsutskottet 07-08 och 18- samt sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15, 16, 17, 18 och 19. Ledamot OSSE-delegationen 14 och vice ordförande 14-. Suppleant OSSE-delegationen 10-14. Ledamot Parlamentary Assembly Organization for Security and Cooperation, OSCE PA, Rapporteur General Committee on Political Affairs and Security 15-17, Vice President OSCE PA 2017-,
  • Föräldrar

    Ingenjören Arne Olsson och Zelly Zöller.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, vårdlinjen, Malmö, slutår 79. Leg. sjuksköterska, Sophiahemmets sjuksköterskehögskola 82. Fil.mag. socialvetenskap, Uppsala universitet 94.
  • Anställningar

    Sjuksköterska, Ersta sjukhus 82-87. Klinikföreståndare, Långbro sjukhus 87-89. Klinikföreståndare, Karolinska sjukhuset 89-93. Högskoleadjunkt, Sophiahemmets sjuksköterskehögskola 94-99. Chefssjuksköterska, Karolinska universitetssjukhuset 03-04. Projektledare, Karolinska universitetssjukhuset 05-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Presstödsnämnden 09-14. OSCE PA (Organization for Security and Cooperation) Rapporteur General Committee on Political Affairs and Security 15-17, Vice President OSCE PA 2017-,
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholms kommun 06-. Ledamot, Hägerstens stadsdelsnämnd 95-98 och 02-06, gruppledare 02-06. Ersättare, socialdistriktsnämnd Skärholmen, Stockholms kommun 91-94. Landstingsfullmäktig, Stockholms läns landsting 94-00 och 02-06. Styrelseledamot, Sydvästra sjukvårdsområdet 94-98. Ledamot, landstingsstyrelsen 98-00 och 02-06. Ordförande, tandvårdsnämnden 98-00. Ledamot, personalutskottet 98-00. Vice ordförande, medicinsk programberedning 02-06. Ledamot, ägarutskottet 02-06. Styrelseledamot, Landstingshuset AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderat skolungdom i Malmö 86-89. Ledamot, Moderaternas lokalförening i Skärholmen 92-96, Moderaternas lokalförening i Hägersten 97-05, ordförande 99, vice ordförande 00-04 och Moderaternas lokalförening i Brännkyrka 07-. Ledamot, Moderaternas förbundsstyrelse, Stockholms stad 97-07. Studeranderepresentant, Sophiahemmets sjuksköterskehögskolas styrelse 81 och stipendienämnd 81. Styrelseledamot 84, Fria moderata studentföreningen i Stockholm, ordförande 85. Styrelseledamot, bostadsrättsföreningen Kettingen 84-87. Studeranderepresentant, sociologiska institutionens styrelse, Uppsala universitet 86. Styrelseledamot, Föreningen Skärholmens gård 91-93 och Skärholmens civilförsvarsförening 91-93. Ombud, Lärarnas riksförbund, Sophiahemmets sjuksköterskeskola 97-99. Ordförande, Forum för Uppfinningar och Innovationer 06-10, Ordförande, Parliamentarians for Global Action, Sverige 10-, Treasure, Parliamentarians for Global Action (PGA) 11-15, Member Executive Board PGA 15-16, Chair International Council PGA 16-17. President Parliamentarians for Global Action 17-. Vice Chair, European Women Union, Healthcommission 02-06. Ordförande, Europeiska Kvinnounionen, Hälsokommissionen, Sverige 00-06 och Rotary Älvsjö, styrelseledamot 09-12. Öppna Moderater, ledamot förbundsstyrelse 14-17. President OSCE PA EPP and Likeminded 18-.
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:114 Strategisk exportkontroll 2021 – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2021/22:4697 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4697 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av skr. 2021/22:114 Strategisk exportkontroll 2021 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att stärka Inspektionen för strategiska


Utskottsberedning: 2021/22:UU9
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2021/22:4697 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4697 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 83 kB)

med anledning av skr. 2021/22:90 Nordiskt samarbete 2021

Motion 2021/22:4677 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4677 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av skr. 2021/22:90 Nordiskt samarbete 2021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige aktivt bör arbeta för en nordisk covidkommission som utvärderar det nordiska samarbetet under krisen och


Utskottsberedning: 2021/22:UU5
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2021/22:4677 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4677 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 89 kB)

med anledning av skr. 2021/22:170 Sveriges ordförandeskap i Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE) under 2021

Motion 2021/22:4564 av Hans Wallmark m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4564 av Hans Wallmark m.fl. M, KD med anledning av skr. 2021/22:170 Sveriges ordförandeskap i Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE under 2021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en utredning av OSSE och dess


Utskottsberedning: 2021/22:UU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4564 av Hans Wallmark m.fl. (M, KD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4564 av Hans Wallmark m.fl. (M, KD) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.