Margareta Viklund (KD)

Margareta Viklund (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Född år 1930

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-06 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-02-18
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2001-02-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-20 – 2001-02-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 14 februari 2002 ip
Interpellationsdebatt 2001/02:68 av Viklund, Margareta (kd) 26 november 2001 de hemlösa
Interpellationsdebatt 2001/02:67 av Viklund, Margareta (kd) 26 november 2001 äldreboende
Interpellationsdebatt 2001/02:80 av Viklund, Margareta (kd) 26 november 2001 internationella konferenser

asylsökande från norra Irak

Skriftlig fråga 2001/02:1570 av Viklund, Margareta (kd)

den 29 augusti Fråga 2001/02:1570 av Margareta Viklund kd till statsrådet Jan O Karlsson om asylsökande från norra Irak Med anledning av att regeringen den 11 april 2002 beslutat att ändra praxis för asylsökande från norra Irak förklarade statsrådet Jan O Karlsson som svar på interpellation att avvisningsbesluten inte

Inlämnad: 2002-08-29 Besvarare: statsrådet Jan O Karlsson (S)

organiserad öststatsbrottslighet

Skriftlig fråga 2001/02:1548 av Viklund, Margareta (kd)

den 23 augusti Fråga 2001/02:1548 av Margareta Viklund kd till justitieminister Thomas Bodström om organiserad öststatsbrottslighet Polismyndigheten i Stockholms län har under perioden från den 1 september 2000 till den 21 december 2001 genomfört en särskild undersökning avseende inresta kriminella från i huvudsak

Inlämnad: 2002-08-23 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

utlandsstyrkans möjligheter att lämna bistånd

Skriftlig fråga 2001/02:1546 av Viklund, Margareta (kd)

den 23 augusti Fråga 2001/02:1546 av Margareta Viklund kd till försvarsminister Björn von Sydow om utlandsstyrkans möjligheter att lämna bistånd Det svenska värnpliktssystemet ger många fördelar framför införandet av en yrkesarmé. En av dessa fördelar är att de svenska soldaterna oftast har dubbla kompetenser, dels

Inlämnad: 2002-08-23 Besvarare: försvarsminister Björn von Sydow (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se