Margareta Winberg (S)

Margareta Winberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel lärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2003-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2003-10-30
    • Ledig 1994-10-08 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1981-10-06 – 1994-10-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 1992-11-10 – 1994-10-02
    • Ledamot 1992-11-06 – 1992-11-09
    • Ledamot 1982-10-04 – 1991-09-29
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1992-11-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Statsrådsberedningen

    • Statsråd 2002-10-21 – 2003-10-31
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1986-10-07 – 1989-06-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 3 april 2003 -
Interpellationsdebatt 2001/02:436 av Jonsson, Göte (m) 14 maj 2002 sysselsättningen inom de areella näringarna
Interpellationsdebatt 2001/02:416 av Holma, Siv (v) 14 maj 2002 Kritik mot Sverige från FN:s kommitté för de mänskliga rättigheterna
Interpellationsdebatt 2001/02:410 av Sundell, Ola (m) 14 maj 2002 rennäringspolitiken

sysselsättningen inom de areella näringarna

Interpellation 2001/02:436 av Jonsson, Göte (m)

den 26 april Interpellation 2001/02:436 av Göte Jonsson m till näringsminister Björn Rosengren om sysselsättningen inom de areella näringarna De areella näringarna är mycket viktiga för såväl sysselsättningen som ekonomin i vårt land. På landsbygden är dessa näringar basen för all verksamhet och helt nödvändig för

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: sysselsättningen inom de areella näringarna

Kritik mot Sverige från FN:s kommitté för de mänskliga rättigheterna

Interpellation 2001/02:416 av Holma, Siv (v)

den 25 april Interpellation 2001/02:416 av Siv Holma v till statsminister Göran Persson om kritik mot Sverige från FN:s kommitté för de mänskliga rättigheterna I rapporten från FN:s kommitté för mänskliga rättigheter vilken avlämnades i början av april år 2002 framkommer stark kritik mot Sverige. Av rapporten framgår

Inlämnad: 2002-04-25 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kritik mot Sverige från FN:s kommitté för de mänskliga rättigheterna

rennäringspolitiken

Interpellation 2001/02:410 av Sundell, Ola (m)

den 24 april Interpellation 2001/02:410 av Ola Sundell m till jordbruksminister Margareta Winberg om rennäringspolitiken När nya regler övervägs inom rennäringspolitiken är det viktigt att ta hänsyn till sådana faktorer som helhetssyn, ömsesidig respekt, avvägningar, gränsbestämningar av rättigheter, lokala lösningar

Inlämnad: 2002-04-24 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: rennäringspolitiken

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se