Margit Gennser (M)

Margit Gennser (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel civilekonom
Född år 1931

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-11-18 – 2002-09-30
    • Ledig 1991-10-15 – 1991-11-17
    • Ordinarie 1982-10-04 – 1991-10-14
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-25 – 1998-10-04
    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:383 av Pålsson, Chatrine (kd) 8 maj 2001 Xenical och Viagra i läkemedelssubventioneringssystemet
Interpellationsdebatt 2000/01:218 av Lindblad, Lars (m) 15 februari 2001 politiskt fri radio

med anledning av skr. 2001/02:180 Redovisning av AP-fondernas verksamhet år 2001

Motion 2001/02:Fi49 av Gunnar Hökmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi49 av Gunnar Hökmark m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:180 Redovisning av AP-fondernas verksamhet år 2001 Sammanfattning Det är det privata sparandet som är grunden för näringslivets riskkapitalförsörjning. Staten är olämplig som tillhandahållare av riskkapital då behovet av ekonomiska


Utskottsberedning: 2002/03:FiU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av skr. 2001/02:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Motion 2001/02:Fi45 av Gunnar Hökmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi45 av Gunnar Hökmark m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn Innehållsförteckning Innehållsförteckning 1 1 Förslag till riksdagsbeslut 3 2 Kommunal självstyrelse 3 3 Att jämföra kommuner 5 4 Kommunala företag och skatteplanering 7 5 Kommunsektorns


Utskottsberedning: 2001/02:FiU19
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , ,

livförsäkringar

Interpellation 2001/02:385 av Gennser, Margit (m)

den 18 april Interpellation 2001/02:385 av Margit Gennser m till finansminister Bosse Ringholm om livförsäkringar En mycket stor andel av svenska folkets sparande finns i traditionella livförsäkringar. Det är en uppskattad långsiktig sparform som har gett en god avkastning. En viktig förutsättning för den goda avkastningen

Inlämnad: 2002-04-18 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se