Maria Arnholm (L)

Maria Arnholm (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 112
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.arnholm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Liberalerna

    • Partisekreterare 2014-10-03 – 2019-06-28
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-09-05 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2014-11-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-09-05
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 – 2018-12-12
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2013-01-21 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant finansutskottet 14-, socialförsäkringsutskottet 14-, näringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-. Statsråd (jämställdhetsminister och biträdande utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 130121-141003.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avveckla Skolinspektionens barn- och elevombud i sin nuvarande form

Motion 2019/20:3354 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3354 av Roger Haddad m.fl. L Avveckla Skolinspektionens barn- och elevombud i sin nuvarande form Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i grunden reformera Skolinspektionens barn- och elevombud och ersätta dagens ordning med en mer rättssäker


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3354 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3354 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 80 kB)

Högre utbildning med kvalitet

Motion 2019/20:3338 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3338 av Roger Haddad m.fl. L Högre utbildning med kvalitet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det övergripande målet för utbildnings- och forskningspolitiken bör vara att Sverige ska vara en framstående kunskapsnation, där utbildning,


Utskottsberedning: SfU UbU

Motion 2019/20:3338 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 76 kB) Motion 2019/20:3338 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 94 kB)

En förskola för lärande

Motion 2019/20:3256 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3256 av Roger Haddad m.fl. L En förskola för lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om förskolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökat fokus på lärandet i förskolan och tillkännager


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3256 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3256 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se